Nawigacja

Aktualności

„Za każdą cenę. Warszawa w walce z nazizmem i komunizmem” – prezentacja publikacji Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie poświęconych dziejom stolicy – Warszawa, 20 kwietnia 2016

W środę, 20 kwietnia br. w Bibliotece Publicznej m. st. Warszawy, przy ul. Koszykowej 26/28 odbyło się spotkanie „Za każdą cenę. Warszawa w walce z nazizmem i komunizmem”, w ramach którego Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie zaprezentowało swoje wydawnictwa dotyczące stolicy.

Uczestników przywitał prof. Jerzy Eisler, dyrektor oddziału IPN w Warszawie.

Podczas pierwszej części spotkania – edukacyjnej – Anna Obrębska opowiedziała o kolejnych komiksach z serii W imieniu Polski Walczącej: „Zamach na Kutscherę”, „Kampinos'44” i „Akcja pod Arsenałem”. Natomiast dr Paweł Kosiński omówił gry uliczne: „Pomoc AK dla powstańców żydowskich”, „Mały sabotaż w okupowanej Warszawie”, „Drugi obieg w okupowanej Warszawie”, „Poczty powstańczej Warszawy”. Większą część prezentacji historyk poświęcił najnowszej grze „Poeci Okupowanej Warszawy”.

Dyskusję na temat wykorzystania komiksów i gier ulicznych w edukacji historycznej poprowadziła Barbara Czepik (WCIES). Jako doradca metodyczny w zakresie historii i wiedzy o społeczeństwie z uznaniem wypowiedziała się o wydawanych przez warszawski oddział IPN komiksach i grach ulicznych.  

Druga część – naukowa – była poświęcona książkom z serii Warszawa Nie?Pokonana: „Miasto śmierci. Pytania o morderstwa polityczne popełnione w Warszawie (1956–1989)”, „Etos gniewu. Antykomunistyczne organizacje młodzieżowe w Warszawie (1944–1989)” i „Międzyzakładowy Robotniczy Komitet Solidarności. Relacje i dokumenty”.

Po zaprezentowaniu przez dr. Kazimierza Krajewskiego (kierownik Referatu Badań Naukowych OBEP IPN w Warszawie) dotychczasowego dorobku Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie, Bartosz Panek – dziennikarz Polskiego Radia – poprowadził rozmowę z autorami ww. tytułów: dr. hab. Patrykiem Pleskotem, dr. Bartłomiejem Noszczakiem i dr. Tadeuszem Ruzikowskim. Historycy opierając się na swoich badaniach i wiedzy próbowali m.in. pokazać specyfikę stolicy na tle innych miast naszego kraju.

do góry