Nawigacja

Aktualności

Sesja w Senacie RP w ramach XI Międzyreligijnego Seminarium Młodzieży „Arka” – Warszawa, 22 lipca 2016

W miniony piątek, 22 lipca br., w Senacie RP odbyła się Sesja z udziałem młodzieży ukraińskiej, żydowskiej, krymsko-tatarskiej oraz polskiego pochodzenia z Ukrainy. Spotkanie pod hasłem „Młodzież wobec historii" było elementem XI Międzyreligijnego Seminarium Młodzieży „Arka”.

W tym roku po raz pierwszy w ramach „Arki” zorganizowany został  trzydniowy wyjazd edukacyjny do Warszawy. Współorganizatorem wydarzenia był Instytut Pamięci Narodowej.

Dyskusja w Senacie RP odbyła się pod patronatem i z udziałem Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. marszałek Senatu, senator prof. Jan Żaryn, lider krymskich Tatarów Mustafa Dżemilew, wicerektor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego Myroslaw Marynowych oraz prof. Jerzy Eisler, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie i Jacek Pawłowicz, dyrektor Biura Edukacji Historycznej – Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Uczestnicy seminarium wskazywali, że konieczne jest spojrzenie na historię w kontekście międzynarodowym, a nie ocenianie jej poprzez pryzmat jednego punktu widzenia.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski podkreślił: „Musimy dochodzić do prawdy w historii, bo to jest baza do budowania przyszłości. Nasza historia zazębiająca się w wielu miejscach jest trudna, w wielu – tragiczna. Tym bardziej trzeba dochodzić do prawdy i o nią dbać”.

Prof. Jerzy Eisler zwrócił uwagę, że prawda jest tylko jedna, opinii może być wiele. Zachęcał młodzież do odkrywania prawdy, mimo ryzyka, że mogą jej nigdy nie poznać.

Senator Jan Żaryn akcentował, że ważne jest, aby historię odkrywali i interesowali się nią młodzi ludzie. Zachęcał młodzież, aby odnalazła się jako społeczność, wsłuchała się w historię i sama oceniła, którzy bohaterowie są prawdziwi.

Podczas pobytu w Warszawie seminarzyści odwiedzili również Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich (POLIN), Związek Ukraińców w Polsce, a także Cmentarz Powązkowski, po którym oprowadzili ich pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie.

Międzyreligijne Seminaria Młodzieży ARKA odbywają się od 2006 roku w klasztorze Ojców Studytów w Uniowie koło Lwowa. Ideą ARKI jest budowanie porozumienia między narodami zamieszkującymi Ukrainę poprzez wzajemne poznanie historii, kultury, tradycji i religii. Projekt skierowany jest do młodzieży akademickiej. Celem jest jego przekazanie wiedzy i doświadczeń pomocnych w świadomym uczestnictwie w życiu obywatelskim i społecznym. Pomysłodawcą seminarium jest dr Aharon Weiss, historyk Holokaustu urodzony Borysławiu (Ukraina).

W tym roku uczestnicy spotkali się z ekspertami, naukowcami, artystami, duchownymi oraz wzięli udział w zajęciach warsztatowych i integracyjnych w celu nawiązania wzajemnych więzi i przezwyciężania stereotypów. Poznali zasady tolerancyjnego współistnienia i solidarności, debatowali o zagrożeniach, które niosą reżimy totalitarne – w tym roku wykład otwierający seminarium wygłosił Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca.

Organizatorami Seminarium są: Konsulat Generalny RP we Lwowie, Ukraiński Uniwersytet Katolicki we Lwowie, Centrum Badań nad Holokaustem TKUMA w Dnipro, Stowarzyszenie KRYM SOS, Pałac Kultury im. H. Chotkewycza we Lwowie, Federacja Organizacji Polskich na Ukrainie.

do góry