Nawigacja

Aktualności

Pokaz filmu „POZNAŃ ‘56” w ramach XVI edycji Przeglądu Filmowego „Kino w PRL – PRL w kinie” – Warszawa, 28 października 2016

Zapraszamy na XVI edycję Przeglądu Filmowego „Kino w PRL – PRL w kinie”.

W tym roku będziemy kontynuować prezentację współczesnych filmów historycznych, choć z jednym wyjątkiem. Wcześniej koncentrowaliśmy się na filmach powstałych przede wszystkim w okresie PRL-u, będących specyficznym świadectwem tamtej rzeczywistości, odzwierciedlających autentyczne życie, przetworzone jednak przez ideologiczne i polityczne widzenie świata. Teraz chcielibyśmy pokazać, jak współczesne kino historyczne – polskie, ale także i światowe – podejmuje interpretację takich tematów, jak np. postawy i zachowania człowieka w warunkach ekstremalnych, stosunek społeczeństw w państwach okupowanych przez Trzecią Rzeszę do Zagłady Żydów, realia życia w państwach bloku komunistycznego w okresie zimnej wojny, czy rozrachunek z nazistowską i komunistyczną przeszłością. Oprócz produkcji fabularnych, pokażemy także filmy dokumentalne oraz materiały Polskiej Kroniki Filmowej.

Przegląd adresowany jest przede wszystkim do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i może stanowić interesujące uzupełnienie realizowanych we współczesnej szkole celów edukacji humanistycznej. Przy wyborze filmów staraliśmy się kierować możliwością ich wykorzystania podczas egzaminu maturalnego z języka polskiego w nowej formule, sprawdzającej umiejętność analizy i interpretacji różnorodnych tekstów kultury, np. filmu.

Mamy nadzieję, że spotka się on z zainteresowaniem nauczycieli historii, języka polskiego i wiedzy o społeczeństwie oraz studentów kierunków humanistycznych. Wierzymy, że przegląd pomoże zrozumieć niełatwą, a często tragiczną historię XX w.

Tradycyjnie przed każdym spotkaniem odbędą się prelekcje, które wygłosi prof. Jerzy Eisler (IPN, Instytut Historii PAN). Udział w przeglądzie może być potwierdzony pisemnym zaświadczeniem.

Proponujemy siedem spotkań odbywających się w „Kinotece” w Pałacu Kultury i Nauki, raz w miesiącu, we wtorki od godz. 11.30 do 14.00.

WSZYSTKIE POKAZY SĄ BEZPŁATNE!

Zgłoszenia na wybrane seanse prosimy składać najpóźniej dzień przed projekcją.

Informacje i zgłoszenia:
Sławomir Stępień, tel. (22) 860 70 50, slawomir.stepien@ipn.gov.pl

 

W piątek, 28 października br. (wyjątkowo w piątek) odbyło się spotkanie na temat: :Bunt w bloku. Filmowe interpretacje powstań narodowych

Projekcja:

Poznańskie Powstanie 1956, reż. Krzysztof Magowski, prod. Polska 2004 [25 minut]

POZNAŃ ‘56, reż. Filip Bajon, prod. Polska 1996 [105 minut]

Film wyróżniony m.in. nagrodą specjalną na FPFF w Gdyni (1996).

Występują: Michał Żebrowski, Tadeusz Szymków, Mateusz Hornung, Bronisław Pawlik, Robert Więckiewicz, Olaf Lubaszenko, Maciej Kozłowski, Janusz Gajos, Władysław Kowalski, Daniel Olbrychski, Jan Nowicki, Jerzy Radziwiłowicz.

Najżywiej komentowany film podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 1996 r. Kontrowersje i spory dotyczyły niemal wszystkiego: perspektywy narracyjnej, zgodności z faktami, montażu, a nawet stylu uprawiania manifestacji politycznych. Filip Bajon zaproponował bowiem nowy sposób opowiadania o najnowszej historii. Gdy w Poznaniu wybuchły rozruchy, Bajon miał dziewięć lat. „To wszystko działo się w mojej dzielnicy. Nagle na ulicach i podwórkach, na których bawiliśmy się w wojnę, zaczęła się wojna naprawdę. Pojawił się czołg, na dachu stał karabin maszynowy, wokół pełno łusek...” – mówił reżyser. Jego pamięć stanowi główną kanwę scenariusza.

Głównymi bohaterami są dwaj chłopcy. To z ich perspektywy widz śledzi rozwój wydarzeń. Dzieci w tym wieku mają naturalną skłonność „pchania się tam, gdzie dzieje się coś ciekawego”. Posiadają jednak także instynkt samozachowawczy. Dlatego kamera ukazuje rozruchy uliczne z głębi ciemnych bram, poprzez sztachety płotów, zagracone podwórka. W filmie Bajona nie ma akcji w klasycznym rozumieniu tego słowa. Panuje chaos, dezorientacja. Rewolucyjny mechanizm napędza się niejako sam, unosi kolejnych ludzi, zaskoczonych tym, co sami sprowokowali. Poszczególne sceny nie tworzą przyczynowo-skutkowego ciągu. Zdaniem reżysera ta reportażowa technika dobrze oddaje spontaniczność poznańskiego zrywu.

 

Kolejne spotkania:

  • W przededniu wojny. Filmowy portret pokolenia Kolumbów – 22 listopada 2016

Polska Kronika Filmowa [10 minut]

JUTRO IDZIEMY DO KINA, reż. Michał Kwieciński, prod. Polska 2007 [100 minut]

Film nagrodzony na festiwalach filmowych w Gdyni (2007), Los Angeles (2008), Szanghaju (2008), La Rochelle (2008), Seulu (2008), Berlinie (2008), Moskwie (2008).

Występują: Mateusz Damięcki, Antoni Pawlicki, Jakub Wesołowski, Julia Pietrucha, Anna Gzyra, Grażyna Szapołowska, Daniel Olbrychski, Krzysztof Stelmaszyk

 

  • Filmowe wizje losów ludzkich w warunkach ekstremalnych – 20 grudnia 2016

Polska Kronika Filmowa [10 minut]

SPRAWIEDLIWY, reż. Michał Szczerbic, prod. Polska 2015 [95 minut]

Występują: Jacek Braciak, Aleksandra Hamkało, Urszula Grabowska, Jan Wieczorkowski, Maja Komorowska, Beata Tyszkiewicz, Olgierd Łukaszewicz.

 

  • Bohater tragiczny. Paradoksy powojennej historii Polski – 31 stycznia 2017

„Akcja na Kutscherę”, reż. W. Borowik, film dok. z 1958 [10 minut]

GENERAŁ NIL, reż. Ryszard Bugajski, prod. Polska 2009 [120 minut]

Film nagrodzony: FFP w Chicago (2009), MFF w Alatri (2009), MFF w Tiburon (2010), MFF w Houston (2010).

Występują: Olgierd Łukaszewicz, Alicja Jachiewicz, Anna Cieślak, Maciej Kozłowski, Jacek Rozenek, Katarzyna Herman, Adam Woronowicz.

 

  • Blaski i cienie kariery w PRL oraz jej wpływ na życie bohatera – 28 lutego 2017

Polska Kronika Filmowa [10 minut]

BARWY OCHRONNE, reż. Krzysztof Zanussi, prod. Polska 1976 [95 minut]

Film po rekonstrukcji cyfrowej. Film nagrodzony: Złote Lwy na FPFF w Gdyni (1977), MFF w Teheranie (1977), MFF w Rotterdamie (1978).

Występują: Piotr Garlicki, Zbigniew Zapasiewicz, Mariusz Dmochowski, Christine Paul, Magdalena Zawadzka.

 

  • Niedokończony rozrachunek z przeszłością – 28 marca 2017

Polska Kronika Filmowa [10 minut]

LABIRYNT KŁAMSTW, reż. Giulio Ricciarelli, prod. Niemcy 2014 [120 minut]

Niemiecki kandydat do Oscara (2015).

Występują: Alexander Fehling, André Szymanski, Friederike Becht, Johannes Krisch, Gert Voss, Johann von Bülow, Robert Hunger-Bühler, Hansi Jochmann.

 

  • Każdy może być wrogiem. Filmowe oblicza totalitaryzmu – 25 kwietnia 2017

Polska Kronika Filmowa [10 minut]

KONFIDENT, reż. Juraj Nvota, prod. Czechy, Polska, Słowacja 2011 [105 minut]

Film nominowany: Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy (2012), Czeskie Lwy (2013).

Występują: Jiří Mádl, Michaela Majerníková, Ondřej Vetchý, Jan Budař, Marek Geišberg, Vladimír Hajdu.

 

 

do góry