Nawigacja

Aktualności

Pokaz filmu „Jutro idziemy do kina” w ramach Przeglądu Filmowego „Kino w PRL – PRL w kinie” – Warszawa, 22 listopada 2016

Zapraszamy na kolejną edycję Przeglądu Filmowego „Kino w PRL – PRL w kinie”.

W tym roku będziemy kontynuować prezentację współczesnych filmów historycznych, choć z jednym wyjątkiem. Wcześniej koncentrowaliśmy się na filmach powstałych przede wszystkim w okresie PRL-u, będących specyficznym świadectwem tamtej rzeczywistości, odzwierciedlających autentyczne życie, przetworzone jednak przez ideologiczne i polityczne widzenie świata. Teraz chcielibyśmy pokazać, jak współczesne kino historyczne – polskie, ale także i światowe – podejmuje interpretację takich tematów, jak np. postawy i zachowania człowieka w warunkach ekstremalnych, stosunek społeczeństw w państwach okupowanych przez Trzecią Rzeszę do Zagłady Żydów, realia życia w państwach bloku komunistycznego w okresie zimnej wojny, czy rozrachunek z nazistowską i komunistyczną przeszłością. Oprócz produkcji fabularnych, pokażemy także filmy dokumentalne oraz materiały Polskiej Kroniki Filmowej.

Przegląd adresowany jest przede wszystkim do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i może stanowić interesujące uzupełnienie realizowanych we współczesnej szkole celów edukacji humanistycznej. Przy wyborze filmów staraliśmy się kierować możliwością ich wykorzystania podczas egzaminu maturalnego z języka polskiego w nowej formule, sprawdzającej umiejętność analizy i interpretacji różnorodnych tekstów kultury, np. filmu.

Mamy nadzieję, że spotka się on z zainteresowaniem nauczycieli historii, języka polskiego i wiedzy o społeczeństwie oraz studentów kierunków humanistycznych. Wierzymy, że przegląd pomoże zrozumieć niełatwą, a często tragiczną historię XX w.

Tradycyjnie przed każdym spotkaniem odbędą się prelekcje, które wygłosi prof. Jerzy Eisler (IPN, Instytut Historii PAN). Udział w przeglądzie może być potwierdzony pisemnym zaświadczeniem.

Proponujemy siedem spotkań odbywających się w „Kinotece” w Pałacu Kultury i Nauki, raz w miesiącu, we wtorki od godz. 11.30 do 14.00.

WSZYSTKIE POKAZY SĄ BEZPŁATNE!

Zgłoszenia na wybrane seanse prosimy składać najpóźniej dzień przed projekcją.

Informacje i zgłoszenia:
Sławomir Stępień, tel. (22) 860 70 50, slawomir.stepien@ipn.gov.pl

 

Najbliższe spotkanie odbędzie się 22 listopada br. (wtorek).

Temat:

W przededniu wojny. Filmowy portret pokolenia Kolumbów

Projekcja:

Polska Kronika Filmowa [10 minut]

JUTRO IDZIEMY DO KINA, reż. Michał Kwieciński, prod. Polska 2007 [100 minut Film wyróżniony m.in. nagrodą specjalną na FPFF w Gdyni (1996).

Film nagrodzony na festiwalach filmowych w Gdyni (2007), Los Angeles (2008), Szanghaju (2008), La Rochelle (2008), Seulu (2008), Berlinie (2008), Moskwie (2008).

Jurek, Andrzej i Piotr kończą właśnie jedno z warszawskich gimnazjów. Jako świeżo upieczeni maturzyści Anno Domini 1938 stają na progu dorosłości. Rozsadza ich energia i radość, snują rozległe plany na przyszłość i oczywiście marzą o wielkiej miłości. Dwaj pierwsi wybierają się do szkoły podchorążych – jeden do łączności w Zegrzu, drugi do kawalerii w Grudziądzu. Trzeci zdaje na medycynę. Mijają kolejne miesiące. W czasie przepustek przyjaciele spotykają się z Piotrem, spędzając czas na rozmowach i młodzieńczych szaleństwach. Na urodzinach Jurka piją za przyjaźń i za to „żeby nigdy się nie zgubili”. Wierzą, że są „nieśmiertelni”, że nic złego nie może ich spotkać, bo przecież jeszcze tyle chcą w życiu zrobić, doświadczyć. Wiele dzieje się także w ich życiu prywatnym.

Ale nadciąga wojna, która zweryfikuje ich plany. Latem 1939 atmosfera polityczna w kraju staje się coraz bardziej napięta. Coraz częściej mówi się o wojnie, choć jednocześnie nikt nie dopuszcza do siebie myśli, że może ona wybuchnąć. Andrzej, który zakochał się w pięknej Ani, córce starosty szykującej się do studiów malarskich we Lwowie, umawia się z nią w końcu na randkę. Mają się spotkać 6 września, gdy on wróci z ćwiczeń z Pomorza, a ona ze Lwowa. Spotkanie 1 września wyznaczają sobie z kolei Krysia i Jurek, któremu udało się wreszcie przełamać opory dziewczyny. Mają iść do kina, a później do niej. Piotr i Zosia są w tym czasie nad morzem, na pierwszych wspólnych wakacjach. Wieść o wybuchu wojny spada na nich wszystkich niespodziewanie. Dla niektórych jej pierwszy dzień będzie zarazem ostatnim.

Film skromny, a zarazem przejmujący. Prostymi środkami, bez zbędnego patosu, twórcy ukazali – na przykładzie losów trzech przyjaciół, maturzystów z 1938 r. – tragiczne losy pokolenia ówczesnych dwudziestolatków. Ludziom tym, urodzonym już w świeżo odzyskanej ojczyźnie, wojna odebrała u progu dorosłości przyszłość, nadzieję, bliskich, cały dobytek, szanse na normalne życie, a bardzo często pozbawiła życia. Z trzydziestu osób klasy maturalnej, do której uczęszczali bohaterowie, dwadzieścia nie przeżyło wojny, a kilka zostało skazanych na śmierć w stalinowskiej Polsce. Lecz nawet ci, co przeżyli, nie zdołali nigdy – jak głoszą napisy końcowe – nadrobić straconych lat. Autor scenariusza, Jerzy Stefan Stawiński, uczestnik Powstania Warszawskiego, współtwórca tzw. szkoły polskiej („Kanał”, „Eroica”, „Zezowate szczęście”), zaczerpnął wiele wątków z własnej biografii, z doświadczeń krewnych i znajomych. Jak twierdził, każdy z bohaterów, ma pewne jego rysy, doświadcza tego, co on sam przeżył. [opis TVP]

Występują: Mateusz Damięcki, Antoni Pawlicki, Jakub Wesołowski, Julia Pietrucha, Anna Gzyra, Grażyna Szapołowska, Daniel Olbrychski, Krzysztof Stelmaszyk.

 

Kolejne spotkania:

Filmowe wizje losów ludzkich w warunkach ekstremalnych – 20 grudnia 2016

Polska Kronika Filmowa [10 minut]

SPRAWIEDLIWY, reż. Michał Szczerbic, prod. Polska 2015 [95 minut]

Występują: Jacek Braciak, Aleksandra Hamkało, Urszula Grabowska, Jan Wieczorkowski, Maja Komorowska, Beata Tyszkiewicz, Olgierd Łukaszewicz.

 

Bohater tragiczny. Paradoksy powojennej historii Polski – 31 stycznia 2017

„Akcja na Kutscherę”, reż. W. Borowik, film dok. z 1958 [10 minut]

GENERAŁ NIL, reż. Ryszard Bugajski, prod. Polska 2009 [120 minut]

Film nagrodzony: FFP w Chicago (2009), MFF w Alatri (2009), MFF w Tiburon (2010), MFF w Houston (2010).

Występują: Olgierd Łukaszewicz, Alicja Jachiewicz, Anna Cieślak, Maciej Kozłowski, Jacek Rozenek, Katarzyna Herman, Adam Woronowicz.

 

Blaski i cienie kariery w PRL oraz jej wpływ na życie bohatera – 28 lutego 2017

Polska Kronika Filmowa [10 minut]

BARWY OCHRONNE, reż. Krzysztof Zanussi, prod. Polska 1976 [95 minut]

Film po rekonstrukcji cyfrowej. Film nagrodzony: Złote Lwy na FPFF w Gdyni (1977), MFF w Teheranie (1977), MFF w Rotterdamie (1978).

Występują: Piotr Garlicki, Zbigniew Zapasiewicz, Mariusz Dmochowski, Christine Paul, Magdalena Zawadzka.

 

Niedokończony rozrachunek z przeszłością – 28 marca 2017

Polska Kronika Filmowa [10 minut]

LABIRYNT KŁAMSTW, reż. Giulio Ricciarelli, prod. Niemcy 2014 [120 minut]

Niemiecki kandydat do Oscara (2015).

Występują: Alexander Fehling, André Szymanski, Friederike Becht, Johannes Krisch, Gert Voss, Johann von Bülow, Robert Hunger-Bühler, Hansi Jochmann.

 

Każdy może być wrogiem. Filmowe oblicza totalitaryzmu – 25 kwietnia 2017

Polska Kronika Filmowa [10 minut]

KONFIDENT, reż. Juraj Nvota, prod. Czechy, Polska, Słowacja 2011 [105 minut]

Film nominowany: Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy (2012), Czeskie Lwy (2013).

Występują: Jiří Mádl, Michaela Majerníková, Ondřej Vetchý, Jan Budař, Marek Geišberg, Vladimír Hajdu.

 

 

do góry