Nawigacja

Aktualności

Uroczysta gala wręczenia nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia – Warszawa, 1 grudnia 2016

Bogumiła Berdychowska, publicystka i działaczka społeczna, specjalizująca się w relacjach polsko-ukraińskich oraz Myrosław Marynowycz - prorektor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie zostali laureatami nagrody "Rzeczpospiltej" im. Jerzego Giedroycia. IPN jest partnerem tej nagrody.

1 grudnia w Pałacu Rzeczypospolitej przy pl. Krasińskich w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia. Nagrodę przyznano już po raz XVI.

W tym roku zostali nominowani: litewski pisarz Pranas Morkus, były premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk, intelektualistka Bogumiła Berdychowska, białoruski filozof i pisarz Ihar Babkou, prorektor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie prof. Myroslaw Marynowicz, twórca i szef Kolegium Europy Wschodniej Jan Andrzej Dąbrowski, dr Wiera Meniok i kierowana przez nią Fundacja „Muzeum i Festiwal Brunona Schulza" z Drohobycza, Andrej Sannikau, białoruski działacz polityczny i społeczny, oraz rosyjskie stowarzyszenie Memoriał.

Laureaci otrzymali dyplom, statuetkę oraz medal z wizerunkiem patrona.

W kapitule nagrody znaleźli się m.in. Agnieszka Romaszewska-Guzy, Hanna Wawrowska, Czesław Bielecki, Jan Malicki, Andrzej Nowak, Wojciech Sikora, Paweł Kowal, Zbigniew Brzeziński, Grzegorz Gauden i Bogusław Chrabota.

Nagroda „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia przyznawana jest od 2001 r. za działalność w „kierunku zgodnym z polską racją stanu, którą jest porozumienie z narodami Europy Środkowo-Wschodniej". Kapituła przyznaje ją osobie lub instytucji, które w swojej działalności publicznej kierują się zasadami wypracowanymi przez Jerzego Giedroycia w kręgu „Kultury".

Partnerem nagrody jest Instytut Pamięci Narodowej.

Uroczystość została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Dudy.

Z okazji 110. rocznicy urodzin Jerzego Giedroycia i zarazem 70. rocznicy powołania przez niego Instytutu Literackiego „Rzeczpospolita” przygotowała dodatek historyczny, który ukaże się w dniu wręczenia nagrody. Dodatek współtworzyła dr Małgorzata Ptasińska z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z dr Małgorzatą Ptasińską „Znaczenie Giedroycia dla polskiej polityki”.

 

do góry