Nawigacja

Aktualności

Pałace i budowle użyteczności publicznej – wykład w ramach seminarium „Spacerkiem po Warszawie”. Odbudowa i budowa Warszawy w latach 1945–1949 – Warszawa, 14 grudnia 2016

Jedenasta edycja wykładów prezentujących historię powojennej Warszawy poprzez jej założenia architektoniczne i urbanistyczne. Postępująca po 1945 r. ideologizacja i totalitaryzacja życia publicznego, oznaczała również podporządkowanie twórczości architektonicznej i konserwatorskiej socrealistycznym założeniom, przeszczepionym z ZSRR. W czasie seminarium omówione zostaną m.in. kwestia zniszczeń wojennych i odbudowy stolicy, polityka władzy komunistycznej wobec obiektów symbolicznych dla świadomości narodowej i państwowej, problem kreowania przez władze nowej rzeczywistości architektonicznej. W czasie spotkań zaprezentowane zostaną budynki oraz założenia architektoniczne (gmachy użyteczności publicznej, obiekty przemysłowe, architektura sportowa i rekreacyjna, architektura mieszkaniowa, obiekty kultu), a także ukazany zostanie ich wpływ na kształt miasta i życie mieszkańców – na tle historycznym, społecznym i ideologicznym.

Seminarium adresowane jest do przewodników miejskich, nauczycieli historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, studentów kierunków humanistycznych oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych, z możliwością wykorzystania podczas egzaminu maturalnego z języka polskiego w nowej formule, sprawdzającej umiejętność analizy i interpretacji różnorodnych tekstów kultury, np. z architektury.

Proponujemy sześć spotkań w cyklu miesięcznym odbywających się od listopada 2016 r. do kwietnia 2017 r. Udział w seminarium – jako formie doskonalenia zawodowego – zostanie potwierdzony pisemne.

W środę, 14 ogrudnia br., spotkanie poświęcone było pałacom i budowlom użyteczności publicznej.

1. Zabytkowe rezydencje – odbudowa

 • Przy pl. Krasińskich, Miodowej i Podwalu (pałace Krasińskich, Branickich, Biskupów Krakowskich, Szaniawskiego, Młodziejowskiego, Paca, Arcybiskupi, Chodkiewiczów)
 • Przy Długiej (Raczyńskich, Wielopolskich, Pod Czterema Wiatrami)
 • Przy Senatorskiej (Małachowskiego, Prymasowski, Blanka, Mniszchów, Błękitny)
 • Na Nowym Mieście (Sapiehów, Chodkiewiczowej)
 • Na Krakowskim Przedmieściu i Nowym Świecie (Pod Blachą, Poczta Saska, Potockich, Tyszkiewiczów, Kazimierzowski, Uruskich, Czapskich, Staszica, Zamoyskich, Kossakowskich, Branickich)
 • Inne pałace (Gnińskich na Tamce, Lubomirskich przy pl. Żelaznej Bramy, Przebendowskich przy Trasie W-Z, Szlenkierów przy pl. Dąbrowskiego)
 • Pałace rządowe przy pl. Bankowym i al. Andersa – odbudowa

2. Arsenał Królewski – odbudowa

3. Teatr Wielki i Filharmonia – odbudowa

3. Budowle bankowe – odbudowa (Pod Orłami, Handlowy, Towarzystwa Kredytowego Miejskiego, Towarzystwa Ubezpieczeń „Rosja” – PKO)

4. Nowe biurowce (Warta na Ordynackiej i PZHR na Górskiego; kompleks PKPG przy pl. Trzech Krzyży, Wspólnej i Kruczej; Wspólnoty Pracy przy Żurawiej, Handlu Zagranicznego przy Dowcip, GUS, „żyletkowce” Leykama, Ministerstwo Komunikacji, Ministerstwo Skarbu, NBP, PZUW przy Przeskok, PZZ przy Jasnej, Główny Instytut Pracy przy Noakowskiego)

5. Dom Partii

6. CDT, PDT Wola, PDT Praga

7. Poczta na Targowej

8. Kina (Moskwa, Praha, W-Z, 1 Maj, Ochota)

9. Społeczny DOM Kultury WSM na Żoliborzu

10. YMCA – przystań Ognisko przy Wale Miedzeszyńskim

11. Szkoła przy Zwycięzców

12. Sejm

Miejsce spotkań

Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia”, ul. Marszałkowska 21/25

Kolejne tematy:

 • Stare i Nowe Miasto – 12 stycznia 2017
 • Trakt Królewski i inne założenia historyczne – 9 lutego 2017
 • Nowe osiedla mieszkaniowe – 9 marca 2017
 • Infrastruktura miejska – 6 kwietnia 2017

Wykład:

Jarosław Zieliński, historyk architektury i jeden z najbardziej cenionych współczesnych varsavianistów, autor m.in. wielotomowego Atlasu dawnej architektury ulic i placów Warszawy, albumu Warszawa zburzona i odbudowana, monografii Realizm socjalistyczny w Warszawie. Urbanistyka i architektura, przewodników historycznych i albumów fotograficznych po stołecznych dzielnicach, a także szeregu artykułów dotyczących historii i dziedzictwa Warszawy publikowanych m.in. na łamach „Stolicy” i „Spotkań z Zabytkami”. Ostatnio wydał Pałac Kultury i Nauki, Złota 44 i inne warszawskie niebotyki oraz wspólnie z Jerzym S. Majewskim Spacerownik po żydowskiej Warszawie.

Koordynator projektu:

Sławomir Stępień, tel. (22) 860-70-50, slawomir.stepien@ipn.gov.pl

 

 

 

do góry