Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948” – Warszawa, marzec 2017

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie i Światowy Związek Żołnierzy AK serdecznie zapraszają do zwiedzania wystawy „Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948”. Ekspozycja prezentowana jest w budynku PASTy przy ul Zielnej 39 w Warszawie.

Wystawa przygotowana została przez warszawski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Scenariusz opracował Jacek Pawłowicz we współpracy z Zofią Pilecką-Optułowicz i Andrzejem Pileckim (dziećmi Witolda Pileckiego). Składa się z 30 wielkoformatowych plansz przedstawiających życie i działalność Pileckiego, jak również nakreślających tło historyczne najważniejszych jego dokonań. Znajdują się na nich m.in. rodzinne zdjęcia, listy do dzieci, własnoręcznie napisany życiorys z 1926 r., fragment jednego z pierwszych raportów przekazanych przez niego z Auschwitz, kennkarty na różne nazwiska, którymi posługiwał się Pilecki podczas okupacji Niemieckiej oraz dokumenty dotyczące uwięzienia i wykonania wyroku śmierci.

Ekspozycję będzie można oglądać do 17 marca br.

Wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy

***

Rotmistrz Witold Pilecki był przedstawicielem pokolenia żyjącego pod zaborami, którego największym pragnieniem było odzyskanie przez Polskę niepodległości. Pokolenia, które wychowane w ciągle żywych tradycjach powstań narodowych, ukształtowane zostało przez zawołanie Bóg – Honor – Ojczyzna.

 

do góry