Nawigacja

Aktualności

„Żołnierze Wyklęci – za rogiem czai się zdrada” – uroczystość z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tłuszcz, 3 marca 2017

W miniony piątek, 3 marca, w Społecznym Muzeum Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej odbyła się uroczystość pt. „Żołnierze Wyklęci – za rogiem czai się zdrada”.

Uczestnicy wydarzenia mieli możliwość obejrzenia dwóch filmów: „Zapora” (dokument zrealizowany przez IPN) i „Tajny współpracownik" (Spektakl Sceny Faktu). Projekcja poprzedzona została prelekcją Marcina Łaszczyńskiego z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie. Historyk przeprowadził również warsztaty edukacyjne w oparciu o wydawaną przez warszawski oddział IPN serię komiksową „Wilcze tropy”.

Wśród publiczności zasiedli m.in. wiceburmistrz Tłuszcza Waldemar Banaszek, proboszcz parafii Jasienica ks. Krzysztof Kozera, dyrektor biblioteki Bogumiła Boguszewska, wieloletni Prezes TPZT i nauczyciel Tadeusz Sasin, a także radni. Większą część sali wypełnili uczniowie Zespołu Szkół im. K. K. Baczyńskiego w Tłuszczu pod opieką nauczycieli: wicedyrektor Ewy Żmudzkiej i Renaty Miszczuk.

„Żołnierze Wyklęci – za rogiem czai się zdrada” to wydarzenie kulturalne, które wpisało się w program krajowych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych objętych honorowym patronatem Prezydenta RP.

„Zapora” to film o jednym z najbardziej niezłomnych dowódców polskiego podziemia niepodległościowego, cichociemnym – majorze Hieronimie Dekutowskim. Jest to przede wszystkim zapis wspomnień podkomendnych mjr. „Zapory”, kolegów, przyjaciół i członków rodziny. Z ich opowieści wyłania się obraz człowieka wymagającego i upartego, a jednocześnie wrażliwego i tęskniącego za normalnym życiem. Historie opowiadane przez dawnych podkomendnych Dekutowskiego uzupełniają liczne zdjęcia, dokumenty i animacje przedstawiające najważniejsze akcje „Zaporczyków”. Mjr Dekutowski, podobnie jak inni żołnierze wyklęci, skazany został przez komunistów na wieczną niepamięć. Powrócił jako bohater.

do góry