Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948” – Siedlce, 20–31 marca 2017

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie oraz Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach serdecznie zapraszają do zwiedzania wystawy „Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948”.

Uroczyste otwarcie ekspozycji odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 20 marca, o godz.13.00 na Wydziale Humanistycznym UPH przy ul. Żytniej 39. Wcześniej, o godz. 11.30 (sala 1.5) zaprezentowany zostanie spektakl Sceny Faktu „Śmierć Rotmistrza Pileckiego (reż. Ryszard Bugajski). Projekcję poprzedzi wykład Marcina Łaszczyńskiego z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie.

***

Wystawa przygotowana została przez warszawski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Scenariusz opracował Jacek Pawłowicz we współpracy z Zofią Pilecką-Optułowicz i Andrzejem Pileckim (dziećmi Witolda Pileckiego).

Składa się z 30 wielkoformatowych plansz przedstawiających życie i działalność Pileckiego, jak również nakreślających tło historyczne najważniejszych jego dokonań. Znajdują się na nich m.in. rodzinne zdjęcia, listy do dzieci, własnoręcznie napisany życiorys z 1926 r., fragment jednego z pierwszych raportów przekazanych przez niego z Auschwitz, kennkarty na różne nazwiska, którymi posługiwał się Pilecki podczas okupacji Niemieckiej oraz dokumenty dotyczące uwięzienia i wykonania wyroku śmierci.

Ekspozycję będzie można zwiedzać do 31 marca br.

Wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy

***

Rotmistrz Witold Pilecki był przedstawicielem pokolenia żyjącego pod zaborami, którego największym pragnieniem było odzyskanie przez Polskę niepodległości. Pokolenia, które wychowane w ciągle żywych tradycjach powstań narodowych, ukształtowane zostało przez zawołanie Bóg – Honor – Ojczyzna.

 

 

do góry