Nawigacja

Aktualności

Przegląd filmowy „Echa Katynia” – kwiecień 2017

W kwietniu, w związku z 77. rocznicą Zbrodni Katyńskiej, w kilkudziesięciu miastach Polski Instytut Pamięci Narodowej organizuje 8. edycję przeglądu filmowego „Echa Katynia”.

Celem przeglądu jest upamiętnienie ofiar Zbrodni Katyńskiej. W repertuarze znajdują się dzieła reżyserów polskich i zagranicznych, będące refleksją nie tylko nad Zbrodnią Katyńską, ale także nad innymi zbrodniami systemu komunistycznego. Emitowane produkcje odnoszą się do relacji świadków zbrodni, konstrukcji sowieckiego systemu terroru, ale również dramatów rodzin ofiar zbrodni. Należy pamiętać, że Mord Katyński nie był pierwszą zbrodnią reżimu stalinowskiego na Polakach. Przeprowadzona przez NKWD w latach 1937-38 „operacja polska” była zakrojona na znacznie większą skalę. Następstw Zbrodni Katyńskiej możemy doszukiwać się również w Polsce po zakończeniu II wojny światowej. Ofiarami systemu komunistycznego byli żołnierze podziemia niepodległościowego, a sposób, w jaki byli mordowani, często przypominał ten z Katynia.

Program projekcji organizowanych przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.

(na wszystkie pokazy wstęp bezpłatny)

21 kwietnia – Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie, ul. Strażacka 5

godz. 11.00

  • Polska szuka bohaterów, reż. Arkadiusz Gołębiewski (Polska)
  • Katyń - historia wciąż żywa, real. Autostopem na koniec świata (Polska).

Po filmach prelekcję wygłosi dr Anna Adamus z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie.

godz. 17.00

  • The Officer s Wife, reż. Piotr Uzarowicz (USA)

Seanse odbywać się będą w Małym Kinie „Łydynia”

24 kwietnia – Miejski Dom Kultury w Ostrowi Mazowieckiej, ul. 3 Maja 50

godz. 10.00; 11.30

  • Polska szuka bohaterów, reż. Arkadiusz Gołębiewski (Polska)
  • Katyń - historia wciąż żywa, real. Autostopem na koniec świata (Polska 2017)

25 kwietnia – Łosicki Dom Kultury (sala widowiskowa), ul. Piłsudskiego 4

godz. 9.00; 17.00

  • Polska szuka bohaterów, reż. Arkadiusz Gołębiewski (Polska)
  • Katyń - historia wciąż żywa, real. Autostopem na koniec świata (Polska 2017)

godz. 10.30; 18.00

  • The Officer’s Wife, reż. Piotr Uzarowicz, USA 2010;

Uczestnicy pokazów otrzymają repliki guzików katyńskich.

Opis filmów:

The Officer's Wife, reż. Piotr Uzarowicz. Film zrealizowany przez Amerykanina polskiego pochodzenia, wnuka oficera zamordowanego w Twerze. Reżyser historię dziadka poznał dopiero po śmierci ojca w 2005 r. Piotr Uzarowicz pracuje w Los Angeles w branży filmowej; zainspirowany rodzinną historią postanowił zrobić film o Zbrodni Katyńskiej. Rozpoczął podróż w poszukiwaniu prawdy. Film w języku angielskim z polskimi napisami.

„Polska szuka bohaterów”, reż. Arkadiusz Gołębiewski. Najnowszy film reżysera takich filmów jak „Kwatera Ł”, „Dzieci Kwatery Ł”. „Polska szuka bohaterów” to produkcja, która przedstawia proces poszukiwania ofiar terroru komunistycznego w Polsce. Postacią wokół, której toczy się narracja jest Danuta Siedzikówna "Inka". Film swoją premierą miał zaledwie kilka tygodni temu.

Katyń – historia wciąż żywa, real. Michał Pater, który prowadzi kanał „Autostopem na koniec świata” w serwisie youtube. To jeden z najpopularniejszych vlogerów w kraju, ściągający uwagę przede wszystkim młodych ludzi. Inspiracją do realizacji filmu był odcinek, w którym Michał Pater udał się samotnie autostopem do Katynia. Katyń – historia wciąż żywa to produkcja, która w sposób przejrzysty dla młodego widza pozwala mu zrozumieć, czym była Zbrodnia Katyńska i jak przez lata prawda o niej była zakłamywana.

 

do góry