Nawigacja

Aktualności

Pokaz filmu „Konfident” w ramach Przeglądu Filmowego „Kino w PRL – PRL w kinie” w warszawskiej Kinotece – 30 maja 2017

  • filmweb.pl
    filmweb.pl

Zakończyliśmy kolejną edycję Przeglądu Filmowego „Kino w PRL – PRL w kinie”.

W tym roku kontynuowaliśmy prezentację współczesnych filmów historycznych, choć z jednym wyjątkiem. Wcześniej koncentrowaliśmy się na filmach powstałych przede wszystkim w okresie PRL-u, będących specyficznym świadectwem tamtej rzeczywistości, odzwierciedlających autentyczne życie, przetworzone jednak przez ideologiczne i polityczne widzenie świata. Teraz pokazaliśmy, jak współczesne kino historyczne – polskie, ale także i światowe – podejmuje interpretację takich tematów, jak np. postawy i zachowania człowieka w warunkach ekstremalnych, stosunek społeczeństw w państwach okupowanych przez Trzecią Rzeszę do Zagłady Żydów, realia życia w państwach bloku komunistycznego w okresie zimnej wojny, czy rozrachunek z nazistowską i komunistyczną przeszłością. Oprócz produkcji fabularnych, pokazaliśmy także filmy dokumentalne oraz materiały Polskiej Kroniki Filmowej.

Przegląd adresowany był przede wszystkim do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i mógł być uzupełnieniem realizowanych we współczesnej szkole celów edukacji humanistycznej. Przy wyborze filmów staraliśmy się kierować możliwością ich wykorzystania podczas egzaminu maturalnego z języka polskiego w nowej formule, sprawdzającej umiejętność analizy i interpretacji różnorodnych tekstów kultury, np. filmu.

Mamy nadzieję, że przegląd pomógł zrozumieć niełatwą, a często tragiczną historię XX w.

Przed każdym spotkaniem odbywały się prelekcje, które wygłoszał prof. Jerzy Eisler (IPN, Instytut Historii PAN). Udział w przeglądzie może być potwierdzony pisemnym zaświadczeniem.

Ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie odbyło się 30 maja br.

Temat:

Każdy może być wrogiem. Filmowe oblicza totalitaryzmu

Projekcja:

KONFIDENT, reż. Juraj Nvota, prod. Czechy, Polska, Słowacja 2011 [105 minut]

Film nominowany: Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy (2012), Czeskie Lwy (2013).

Występują: Jiří Mádl, Michaela Majerníková, Ondřej Vetchý, Jan Budař, Marek Geišberg, Vladimír Hajdu.

Bohaterem filmu jest Adam, którego poznajemy w roku 1966 jako młodego radiotelegrafistę odbywającego służbę w oddziałach łączności, w pobliżu granicy czechosłowacko-austriackiej. Wtedy też po raz pierwszy zetknie się z brutalną rzeczywistością komunistycznego reżimu. Będąc świadkiem morderstwa dokonanego w imię państwa, stopniowo pozbywa się złudzeń, co do miejsca i roli jednostki oraz jego prawdziwej natury. Ucieka z pracy. Okazuje się jednak, że uciec nie będzie tak łatwo… Spróbuje ułożyć sobie normalne życie. Przed złem tego świata chronić go mają dwie pasje: radio i jego dziewczyna Ewa. Obie te namiętności sprawią jednak, że stanie przed bardzo trudnym wyborem. Pasja radiowca uczyni z niego fachowca, co z kolei zwróci uwagę specjalistów od inwigilacji. Miłość do Ewy sprawi zaś, że dla zapewnienia jej bezpieczeństwa i szczęścia, gotowy będzie popełnić każdy grzech, nawet podpisać „pakt z diabłem”. Zostaje agentem, a jego zadaniem będzie podsłuchiwanie i gromadzenie kompromitujących materiałów. Pewnego razu odkryje jednak, że sam również jest podsłuchiwany…

„Konfident” to sugestywny obraz świata pozostającego w ciągłym stanie schizofrenicznego rozdwojenia. Z jednej strony istnieje codzienne życie, radości i smutki, miłość. Z drugiej zaś permanentna inwigilacja, nieufność, zdrada. Nvota jest bezwzględny w ukazywaniu powszechnego systemu spowiedzi: zwyczajny obywatel nie miał z nim żadnych szans.

[Źródło: opis dystrybutora, filmweb.pl]

 

 

do góry