Nawigacja

Aktualności

Warsztaty dla uczniów policyjnych klas mundurowych – uczestników konkursu „Policjanci w służbie historii” – Warszawa, 9 maja 2017

We wtorek, 9 maja br. w Policyjnym Centrum Edukacji Społecznej w Warszawie edukatorzy z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie zorganizowali warsztaty dla uczniów policyjnych klas mundurowych z Warszawy i Mazowsza – uczestników konkursu „Policjanci w służbie historii”.

Konkurs jest adresowany do uczniów policyjnych klas mundurowych w ramach współpracy Instytutu Pamięci Narodowej z Komendą Główną Policji. Jego celem jest zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski ze szczególnym uwzględnieniem historii Policji w czasach II Rzeczpospolitej i II wojny światowej oraz jej wkładu w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości i odbudowę Państwa Polskiego.

W ramach zadań konkursowych uczniowie odkrywają miejsca pamięci związane z historią policji, sylwetki policjantów, których postawa może być wzorem służby Polsce i Polakom oraz przekazują zdobytą wiedzę innym.

Podczas zajęć 9 maja br. uczestnicy m.in wysłuchali wykładu dr Anny Adamus o historii Policji Państwowej w okresie II Rzeczypospolitej i wzięli udział w warsztatach źródłoznawczych prowadzonych przez dr Annę Adamus i Ewę Dyngosz (OBEN IPN w Warszawie), podczas których analizowali materiały źródłowe dotyczące policji. Ponadto spotkali się z rodzinami policjantów i uczyli się prowadzenia wywiadów ze świadkiem historii, a następnie zwiedzili wystawę poświęconą historii policji. Niezwykle interesującym elementem szkolenia były warsztaty filmowe z reżyserem Arkadiuszem Gołębiewskim. Spotkanie zakończyło się zwiedzaniem Muzeum Katyńskiego.

do góry