Nawigacja

Aktualności

Uroczysta Msza Święta w intencji osób zamordowanych i zadręczonych przez NKWD i UB w katowniach praskich w latach 1944-1954 – Warszawa, 14 września 2017

14 września br. przypada 73 rocznica wkroczenia na Pragę wojsk sowieckich i ludowego Wojska Polskiego. Od tego dnia, gdy po drugiej stronie Wisły rozgrywał się dramat Powstania, tu na Pradze NKWD przy współudziale UB rozpoczęło planową eksterminację polskich patriotów. Chcielibyśmy aby ten dzień, podobnie jak 1 sierpnia, stał się trwałym symbolem niekończącej się walki w imię hasła „BÓG, HONOR, OJCZYZNA”. Z tych powodów Oddział IPN w Warszawie już po raz szósty zorganizował uroczystości poświęcone „Pamięci ofiar zamordowanych i zadręczonych przez NKWD i UB w katowniach praskich w latach 1944-1956”.

Jak co roku, centralnym punktem uroczystości była Msza Św., koncelebrowana przez J. E. Ks. Biskupa Marka Solarczyka.

Nabożeństwo zostało odprawione 14 września 2017 r. (czwartek) o godz. 18.00 w Bazylice Katedralnej św. Floriana i św. Michała Archanioła, przy ul. Floriańskiej 3 w Warszawie.

Po Mszy w miejscach praskich katowni NKWD i UB zostały złożone kwiaty. W uroczystości wzięli udział: przedstawiciele środowisk kombatanckich, grupa historyczna „Zgrupowanie  Radosław”, harcerze, młodzież oraz mieszkańcy Warszawy.

 

do góry