Nawigacja

Aktualności

Wykład „Inwigilacja Prymasa Stefana Wyszyńskiego przez Służbę bezpieczeństwa w świetle najnowszych badań IPN” oraz pokaz filmu „Zawód: Prymas Polski” w ramach cyklu „Czwartkowe spotkania z Instytutem Pamięci Narodowej” – Łomianki k. Warszawy, 21 września 2017

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie i Stowarzyszenie Dobro Wspólne Ojczyzna organizuje comiesięczny cykl spotkań w Łomiankach zatytułowany „Czwartkowe spotkania z Instytutem Pamięci Narodowej”.

Pierwsze spotkanie poświęcone Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu odbyło się w czwartek 21.09.2017 o godz. 19.00 w Instytucie Studiów nad Rodziną przy ul. Baczyńskiego 9.

We wczesnych latach 50. ubiegłego wieku, w okresie napięć między państwem a Kościołem polityka władz PRL, zmierzała do złamania opozycji i wszelkich niezależnych instytucji. Sprawą Kościoła Katolickiego w Polsce zajęło się Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, powstałe w 1945 na bazie Resortu Bezpieczeństwa Publicznego przy Polskim Komitecie Wyzwolenia Narodowego. Kardynał Stefan Wyszyński został aresztowany 25 września 1953 rok, przetrzymywany był w katolickich klasztorach z siostrą zakonną Marią Leonią Graczyk i księdzem Stanisławem Skorodeckim. Został zwolniony z internowania w 1956 roku. Służba Bezpieczeństwa jednak nadal inwigilowała Prymasa - o szczegółach tych działań opowiedział Mirosław Biełaszko z warszawskiego Oddziału IPN. W ramach spotkania odbyła się również projekcja filmu „Zawód: Prymas Polski” i dyskusja z udziałem reżysera Anny Pietraszek.

 

do góry