Nawigacja

Aktualności

„Operacja Polska NKWD 1937–1938” – wykład i projekcje filmów dokumentalnych w ramach spotkań „Przystanek Historia” – Grodzisk Mazowiecki, 21 września 2017

W czwartek 21 września br. w sali konferencyjnej Biblioteki Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki (pod wspólnym szyldem z IPN „Przystanek Historia”) odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie przygotowane przez pracowników Oddziału IPN w Warszawie.

Wzięli w nim udział uczniowie klas I i IV Technikum Informatycznego w Grodzisku Mazowieckim. Spotkanie rozpoczęła projekcja wyprodukowanego przez IPN krótkometrażowego filmu pt. „Niezwyciężeni, wykonanego w technice animacji 3D. W czterominutowym filmie podjęto problematykę związaną z walką Polaków o wolność od pierwszego dnia II wojny światowej do momentu upadku komunizmu w Europie.

Dr Dariusz Gołaszewski (naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie) zaprezentował temat „Operacja Polska NKWD 1937–1938”. Wykład historyka uzupełniony został filmami dokumentalnymi.

Pierwszy z nich – „Marchlewszczyzna” – opowiada o życiu Polaków na Wołyniu przed II wojną światową, ich sowietyzacji i Wielkim Głodzie. Drugi (dokument fabularyzowany) – „Ojcu” – jest opowiedzianą po raz pierwszy historią Kresowianina Adama Bandrowskiego, widzianą oczami jego trzyletniej córki Aliny. Bandrowski jest niewinną ofiarą jednego z licznych aktów ludobójstwa przeprowadzonych podczas tzw. Operacji Polskiej w latach 1937–1938. 77 lat później Alina Bandrowska, swoim poematem „Ojcu”, przerwała milczenie o mordzie w Winnicy.

do góry