Nawigacja

Aktualności

Przystanek Historia w Muzeum Dulag 121 – wykład inauguracyjny prof. Jerzego Eislera pt. „Okupacja niemiecka w filmie polskim” – Pruszków, 16 października 2017

W poniedziałek 16 października br. w Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie przy ul. 3 Maja 8A prof. Jerzey Eisler, dyrektor warszawskiego Oddziału IPN zaprezentował wykład pt. „Okupacja niemiecka w filmie polskim”. Było to spotkanie inauguracyjne zorganizowane przez Muzeum Dulag 121 i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie pod szyldem Przystanek Historia.

Prof. Jerzy Eisler w wystąpieniu próbował m.in. odpowiedzieć na pytania:

  • Czy i ewentualnie w jakim zakresie film fabularny stanowi źródło historyczne?
  • Czy jest on źródłem dla czasów, w których powstał, czy też dla epoki prezentowanej na ekranie?
  • Na ile w historycznym filmie fabularnym dopuszczalna jest licentia poetica i dlaczego filmy historyczne często odgrywają rolę propagandową?

***

Przystanek Historia w Muzeum Dulag 121 – organizowany przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie i Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie cykl spotkań z historykami poświęconych różnym aspektom dziejów XX wiecznej Polski. W ramach cyklu w siedzibie Muzeum Dulag 121 przy ul. 3 Maja 8a odbywać się będą wykłady, pokazy filmów, prezentacje wystaw oraz lekcje i warsztaty dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i licealnych. Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny.

do góry