Nawigacja

Aktualności

„Operacja Polska NKWD 1937–1938” – wykład i projekcje filmów dokumentalnych w ramach „Czwartkowych spotkań z Instytutem Pamięci Narodowej” – Łomianki k. Warszawy, 19 października 2017

W czwartek 19 października br. o godzinie 19.00 w Instytucie Studiów nad Rodziną przy ul. Baczyńskiego 9 w Łomiankach odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Czwartkowe spotkania z Instytutem Pamięci Narodowej”. Dr Anna Maria Adamus z warszawskiego Oddziału IPN zaprezentowała temat „Operacja Polska NKWD 1937–1938”. Wykład uzupełniony został filmami dokumentalnymi „Marchlewszczyzna” i „Ojcu”.

***

„Marchlewszczyzna” Grzegorza Górnego opowiada o życiu Polaków na Wołyniu przed II wojną światową, ich sowietyzacji i Wielkim Głodzie.

Dokument fabularyzowany „Ojcu” Liliany Komorowskiej i Diany Skaya jest opowiedzianą po raz pierwszy historią Kresowianina Adama Bandrowskiego, widzianą oczami jego trzyletniej córki Aliny. Bandrowski jest niewinną ofiarą jednego z licznych aktów ludobójstwa przeprowadzonych podczas tzw. Operacji Polskiej w latach 1937–1938. 77 lat później Alina Bandrowska, swoim poematem „Ojcu”, przerwała milczenie o mordzie w Winnicy.

do góry