Nawigacja

Aktualności

Przystanek Historia w Muzeum Dulag 121 – wykład „Emil Barchański –najmłodsza ofiara stanu wojennego” oraz pokaz filmu „Sprawa Emila B” – Pruszków, 5 grudnia 2017

Muzeum Dulag 121 i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie zapraszają na wykład Marcina Łaszczyńskiego z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie pt. „Emil Barchański –najmłodsza ofiara stanu wojennego” oraz pokaz filmu „Sprawa Emila B”.

Spotkanie odbędzie się 5 grudnia br. (wtorek) o godzinie 18.00 w Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie przy ul. 3 Maja 8A pod szyldem Przystanek Historia.

WSTĘP WOLNY

***

Spektakl Sceny Faktu „Sprawa Emila B.” (67 min.) Małgorzaty Imielskiej jest próbą rekonstrukcji historii Emila Barchańskiego, siedemnastoletniego ucznia Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Warszawie, zabitego w stanie wojennym Emil Barchański jest jedną z najmłodszych ofiar stanu wojennego. Uczeń warszawskiego liceum, w lutym 1982, razem ze swoimi kolegami, podpalił pomnik Dzierżyńskiego.
Niespełna miesiąc potem został aresztowany. Zmuszany do fałszywych zeznań torturami, ugiął się, ale ugiął się tylko na chwilę. Mimo różnych gróźb, odwołał swoje zeznania w sądzie, w czasie publicznej rozprawy swojego kolegi, Marka Marciniaka. Kilka tygodni później zginął w niewyjaśnionych okolicznościach.
W spektaklu o historii Emila opowiada nam jego matka, która straciła nadzieję, że pozna prawdę o śmierci syna. Przy każdej próbie wznowienia sprawy myślała, że uda się coś wyjaśnić i za każdym razem musiała pogodzić się z przegraną. Prokurator, który podejmuje się rozwikłania zagadki tej śmierci w 2007 roku też nie jest w stanie dotrzeć do dokumentów, które z całą pewnością stwierdzałyby, kto był sprawcą. Z konieczności więc jest to historia niepełna.
Prezentując bezsilność wobec dokonanej zbrodni, niewinność Emila i bestialstwo, jakiego się wobec niego dopuszczono, spektakl Małgorzaty Imielskiej staje się wielkim oskarżeniem lat osiemdziesiątych, kiedy ludzie ginęli po cichu, nawet w centrum stolicy.

Filmpolski.pl

 

do góry