Nawigacja

Aktualności

„Operacja Polska NKWD 1937–1938” – wykład i pokaz filmów w ramach II edycji projektu edukacyjnego pt. „Seanse w Jasnej” – Warszawa, 7 grudnia 2017

W czwartek 7 grudnia o godz. 18.00 w dawnym areszcie Informacji Wojskowej przy ul. Świerszcza 2 w Dzielnicy Włochy m. st. Warszawy odbyło się kolejne spotkanie w ramach II edycji projektu edukacyjnego pt. „Seanse w Jasnej”, który realizowany jest we współpracy Fundacji Willa Jasny Dom i Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.

Dr Anna Maria Adamus z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej zaprezentowała wykład pt. „Operacja Polska NKWD 1937–1938”.

Wykład został uzupełniony projekcją dwóch filmów dokumentalnych: „Ojcu” i „Marchlewszczyzna – Polska Republika Radziecka”.

***

Marchlewszczyzna” Grzegorza Górnego opowiada o życiu Polaków na Wołyniu przed II wojną światową, ich sowietyzacji i Wielkim Głodzie.

Dokument fabularyzowany „Ojcu” Liliany Komorowskiej i Diany Skaya jest opowiedzianą po raz pierwszy historią Kresowianina Adama Bandrowskiego, widzianą oczami jego trzyletniej córki Aliny. Bandrowski jest niewinną ofiarą jednego z licznych aktów ludobójstwa przeprowadzonych podczas tzw. Operacji Polskiej w latach 1937–1938. 77 lat później Alina Bandrowska, swoim poematem „Ojcu”, przerwała milczenie o mordzie w Winnicy.

do góry