Nawigacja

Aktualności

Warsztaty historyczne dla dzieci i młodzieży – Paryż, 13–16 grudnia 2017

W związku z 36. rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego pracownicy pionu edukacyjnego warszawskiego oddziału IPN w Warszawie przeprowadzili zajęcia dla dzieci i młodzieży z dwudziestu klas w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym im. Adama Mickiewicza przy Ambasadzie RP w Paryżu.

W warsztatach i lekcjach prowadzonych przez dr Annę Marię Adamus, Ewę Dyngosz i Edytę Gulę uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych („Polskie symbole narodowe” i „Wojenna odyseja Antka Srebrnego”), gimnazjalnych (WRON-iec” i „Orła WRONa nie pokona”) oraz licealnych („Orła WRONa nie pokona”).

Ponadto 16 grudnia uczniowie 7. klas szkół podstawowych, klas gimnazjalnych oraz licealnych wysłuchali wykładu dr Anny Marii Adamus pt. „Józef Piłsudski – twórca Niepodległej”.

 

Uczestnicy zajęć „Orła WRONa nie pokona” dowiedzieli się o formach oporu stosowanych przez młodzież w czasie stanu wojennego: od opornika do „gadały”, metodach działania Grup Oporu „Solidarni”, Młodzieży Federacji Walczącej i innych. Poznali również sylwetki najmłodszych ofiar stanu wojennego.

„WRON-iec” – jak sama nazwa wskazuje zajęcia były inspirowane książką Jacka Dukaja pod tym samym tytułem. W ciągu 90 minut uczniowie poznali realia tamtej epoki oglądając zdjęcia, stojąc w kolejce, przekazując sobie informacje o towarach „rzuconych” do innych sklepów, uciekając przed gazem wypuszczonym przez zomowców. Na koniec, w pełnej konspiracji przygotowali plakaty „antywrońcowe”.

W czasie warsztatów pt. „Polskie Symbole Narodowe” dzieci poznały historię polskiej flagi, hymnu oraz godła, a także szukały odpowiedzi na pytanie, co to znaczy być Polakiem i żyć w wolnym kraju.

Warsztaty komiksowe „Wojenna odyseja Antka Srebrnego” oparte zostały na historii Antka Srebrnego. Dzieci miały możliwość zapoznania się z przygodami głównego bohatera, który przemierza szlak bojowy wraz z II Korpusem Polskim, a także jego dalszymi powojennymi losami. Zajęcia prowadzone były metodą warsztatową z wykorzystaniem komiksów z serii Wojenna odyseja Antka Srebrnego, wydawanych przez warszawski Oddział IPN.

do góry