Nawigacja

Aktualności

Szkolenie dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych z Warszawy i okolic „Zmagania o niepodległość Polski do listopada 1918 r. oraz budowa struktur państwa i wojny o granice Rzeczypospolitej” – Warszawa, 15–16 stycznia 2018

Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej organizuje cykl szkoleń dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych pod tytułem „Zmagania o niepodległość Polski do listopada 1918 r. oraz budowa struktur państwa i wojny o granice Rzeczypospolitej”.

Szkolenia będą certyfikowane. Nauczyciele, którzy wezmą udział w co najmniej trzech z czterech spotkań przeprowadzą po każdym spotkaniu co najmniej dwa zajęcia (lekcja, wycieczka, zajęcia koła przedmiotowego, etc.) otrzymają po zakończeniu kursu stosowny certyfikat MEN i IPN. Nauczyciele, którzy wezmą udział w co najmniej dwóch spotkaniach w ciągu roku szkolnego, ale bez przeprowadzenia zajęć, otrzymają zaświadczenia o udziale w szkoleniu.

W poniedziałek i wtorek 15–16 stycznia br. odbyło się szkolenie dla nauczycieli z Warszawy i okolic zorganizowane przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Warszawie i Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia.

Podczas pierwszego dnia kursu dr hab. prof. UW Jarosław Czubaty (Uniwersytet Warszawski) zaprezentował wykład „Z dziejów walk o niepodległość Polski 1768–1877” natomiast Małgorzata Paderewska przeprowadziła warsztaty na ten temat. Spotkanie zakończyła projekcja dokumentu fabularyzowanego „Powstanie listopadowe 1830–1831”.

Wprowadzeniem do tematu wtorkowego spotkania był wykład dr. hab. Piotra Szlanty (Uniwersytet Warszawski) „Pokolenie niepokornych i polski czyn niepodległościowy 1908–1918”. Z kolei Marcin Łaszczyński (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie) przeprowadził warsztaty „Rogate dusze”. Zajęcia, przygotowane w oparciu o pamiętniki żołnierzy Legionów Polskich, dotyczyły roli młodzieży w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Podczas warsztatów nauczyciele dowiedzieli się m.in. w jaki sposób wykorzystać w edukacji otrzymane materiały. Na zakończenie pokazany został film „Dziesięciu z Pawiaka”.

Szkolenie odbyło w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia, ul. Marszałkowska 21/25.

do góry