Nawigacja

Aktualności

Inauguracja cyklu Akademia Niepodległości – Ciechanów, 22 lutego 2018

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie i Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie zapraszają na inaugurację cyklu wykładów Akademia Niepodległości w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 22 lutego br. o godzinie 17.00 w Muzeum Szlachty Mazowieckiej (Budynek Ekspozycyjny) przy ul. Warszawskiej 61 w Ciechanowie.

Dr hab. Piotr Szlanta z Uniwersytetu Warszawskiego wygłosi wykład „Socjalistyczna irredenta – walka Józefa Piłsudskiego o niepodległość w latach 1904–1908”.

Wstęp wolny.

 

Akademia Niepodległości to obliczony na cztery lata (od grudnia 2017 do połowy 2021) cykl spotkań, w czasie których pracownicy IPN oraz zaproszeni reprezentanci uczelni wyższych bądź lokalnych środowisk przedstawią – w formie popularnych wykładów – zarówno drogę do Niepodległej, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwania granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia.

Wykłady w każdym ośrodku mają taki sam przewodni temat, przy czym każdorazowo składający się z dwóch segmentów – wykładowi o charakterze monograficznym towarzyszyć będzie drugi, oparty na wątkach biograficznych.

Samo ujęcie jest indywidualnym wyborem wykładowcy – wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe, prelegenci sięgną do wątków lokalnych. Możliwe będzie podejmowanie dyskusji, pogłębianie poszczególnych kwestii, odsyłanie do literatury przedmiotu. Poszczególnym wykładom będzie towarzyszyło konkretne przesłanie, cały cykl został bowiem pomyślany nie tylko jako poszerzenie wiedzy, ale też jako element formowania postaw opartych na patriotyzmie, szacunku dla niepodległościowych tradycji i przywiązaniu do Ojczyzny.

Cykl wykładów został zapoczątkowany 11 grudnia 2017. W uroczystej inauguracji Akademii Niepodległości w Działdowie wziął udział prezes IPN dr Jarosław Szarek, który wygłosi wykład „Polski wiek XIX – wiek powstań”.

Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości

 

do góry