Nawigacja

Aktualności

Pod patronatem IPN: „Pro libertate! Niezależność – Suwerenność – Niepodległość od starożytności do czasów współczesnych” – interdyscyplinarna sesja naukowa na Uniwersytecie Warszawskim – Warszawa, 14–16 marca 2018

W dniach 14–16 marca br. w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się organizowana przez Studencki Klub Międzyepokowych Badań Historycznych interdyscyplinarna sesja naukowa „Pro libertate! Niezależność – Suwerenność –Niepodległość od starożytności do czasów współczesnych”, będąca częścią obchodów 100–lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Naukowcy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym spróbowali włączyć się we wspomniane obchody w sposób najlepszy z możliwych, a więc poprzez pozostawienie po sobie rzeczowej analizy nie tylko tego, co stało się w roku 1918 w Polsce, ale w ogóle problematyki niezależności, suwerenności i niepodległości, z którą człowiek styka się od początku swojej historii.

Aby należycie zrozumieć problem postawiony w tytule konferencji, konieczne było spojrzenie nań w możliwie najszerszym kontekście. Ponieważ nie jest możliwe zrozumienie teraźniejszości bez należytego poznania przeszłości, istnieje głęboka potrzeba spojrzenia na zagadnienie zaczynając od starożytności, przechodząc przez kolejne epoki (średniowiecze, nowożytność, wiek XIX i wiek XX) i dochodząc do współczesności, by zmierzyć się z problemami, przed którymi stoimy dzisiaj. Problem niezależności, suwerenności i niepodległości należy badać z perspektywy różnych nauk. Dlatego podczas sesji wystąpili nie tylko historycy, ale także badacze innych nauk, którzy przedstawili zarówno ujęcia przekrojowe, jak i studia przypadków.

do góry