Nawigacja

Aktualności

Dyskusja wokół książki „Rozliczenia z ekipą Gierka 1980–1984” – Warszawa, 6 września 2018

Instytut Pamięci Narodowej i Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki zapraszają na prezentację książki „Rozliczenia z ekipą Gierka 1980–1984”.

W dyskusji udział wezmą: Jakub Szumski (autor), prof. Jerzy Eisler i dr Paweł Sasanka. Spotkanie poprowadzi redaktor Piotr Skwieciński.

Przystanek Historia
Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki
Warszawa, ul. Marszałkowska 21/25
6 września 2018(czwartek), godz. 17.30

Wstęp wolny

 

* * *

Nielegalnie budowane wille i domy letniskowe, darmowe remonty mieszkań, ułatwiony dostęp do talonów samochodowych i innych pożądanych dóbr. To tylko część zarzutów, z którymi po strajkach z sierpnia 1980 r. i zmianach personalnych na najwyższym szczeblu musiała się zmierzyć odchodząca ekipa Edwarda Gierka. Podczas rewolucji „Solidarności” i w trakcie stanu wojennego trwały zarówno żywiołowe, jak i instytucjonalne rozliczenia z ekipą rządzącą krajem w latach siedemdziesiątych. Władze zostały poddane społecznemu naciskowi, aby ujawnić i osądzić przypadki korupcji i nadużywania stanowisk. W wyjaśnianie tych spraw zaangażowały się instytucje partyjne, państwowe oraz sądy, ale efekty ich działań nie były satysfakcjonujące. Książka opowiada o korupcji wśród rządzących w sytuacji braku kontroli, o głęboko zakorzenionym społecznym pragnieniu równości i sprawiedliwości oraz o słabości państwa, które bezskutecznie próbowało pociągnąć do odpowiedzialności polityków kierujących krajem w poprzedniej dekadzie.

 

do góry