Nawigacja

Aktualności

Pokaz filmu dokumentalnego „Epidemia miłości” w ramach III edycji projektu edukacyjnego pt. „Seanse w Jasnej” – Warszawa, 13 września 2018

W czwartek 13 września br. w Willi Jasny Dom przy ul. Świerszcza 2 w Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie w ramach III edycji projektu edukacyjnego pt. „Seanse w Jasnej”, który realizowany jest przez Fundację Willa Jasny Dom i Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.

Podczas spotkania zaprezentowany został film dokumentalny Macieja Piwowarczuka pt. „Epidemia miłości”. Projekcję poprzedziła prelekcja Marcina Łaszczyńskiego z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie.

Na następne spotkanie zapraszamy 6 grudnia br. (czwartek).

Wstęp wolny

***

Celem przedsięwzięcia „Seanse w Jasnej” jest zaprezentowanie historii aresztu śledczego Głównego Zarządu Informacji Wojska Polskiego, mieszczącego się w kamienicy położonej przy ul. Świerszcza w Warszawie (Willa „Jasny Dom”) i upamiętnienie ofiar komunistycznego reżimu.

Film „Epidemia miłości” zawiera wypowiedzi ośmiorga osób uczestniczących w Powstaniu Warszawskim. Wspominają one tamten niezwykły czas nie tylko z perspektywy jego historycznego znaczenia, ale tez z uwagi na rodzące się wtedy uczucia, które pomimo wojennego zagrożenia aż 256 razy – podczas Powstania – zakończyły się na ślubnym kobiercu. Nazwa „ślubny kobierzec” jest jednak tak samo umowna, jak odświętne stroje nowożeńców. To właśnie w żółtą bluzkę ze spadochronu odziana była jedna z ówczesnych panien młodych. Osobliwe były też prezenty podarowane na tę okoliczność (kąpiel w wannie), a także same obrączki, które pleciono z drutu lub elementów uzbrojenia. Mimo wszystkich przeciwności, jakie mieli przed sobą ówcześni młodzi ludzie, ich uczucia były na tyle silne, a determinacja by związać się węzłem małżeńskim tak wielka, że nawet po wielu latach małżonkowie wspominają chwile z rozrzewnieniem. (Filmweb)

Informacje i zgłoszenia:

Marcin Łaszczyński (marcin.laszczynski@ipn.gov.pl, tel. 22 860 70 49)

Marlena Piekarska–Olszówka (piekma@yahoo.co.uk)

 

do góry