Nawigacja

Aktualności

„Józef Piłsudski i Legiony 1914–1918” – wykład prof. Janusza Odziemkowskiego podczas inauguracji cyklu Akademia Niepodległości w Węgrowie – 24 października 2018 (ZMIANA TERMINU)

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie i Węgrowski Ośrodek Kultury zapraszają na inaugurację cyklu wykładów Akademia Niepodległości w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską.

Spotkanie odbędzie się w środę 24 października br. (przełożone z 17 października) o godzinie 17.00 w Węgrowskim Ośrodku Kultury przy ul. Adama Mickiewicza 41 w Węgrowie. Prof. Janusz Odziemkowski (UKSW) zaprezentuje temat „Józef Piłsudski i Legiony 1914–1918”.

 

Akademia Niepodległości to obliczony na cztery lata (od grudnia 2017 do połowy 2021) cykl spotkań, w czasie których pracownicy IPN oraz zaproszeni reprezentanci uczelni wyższych bądź lokalnych środowisk przedstawią – w formie popularnych wykładów – zarówno drogę do Niepodległej, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwania granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia.

Wykłady w każdym ośrodku mają taki sam przewodni temat, przy czym każdorazowo składający się z dwóch segmentów – wykładowi o charakterze monograficznym towarzyszyć będzie drugi, oparty na wątkach biograficznych.

Samo ujęcie jest indywidualnym wyborem wykładowcy – wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe, prelegenci sięgną do wątków lokalnych. Możliwe będzie podejmowanie dyskusji, pogłębianie poszczególnych kwestii, odsyłanie do literatury przedmiotu. Poszczególnym wykładom będzie towarzyszyło konkretne przesłanie, cały cykl został bowiem pomyślany nie tylko jako poszerzenie wiedzy, ale też jako element formowania postaw opartych na patriotyzmie, szacunku dla niepodległościowych tradycji i przywiązaniu do Ojczyzny.

Cykl wykładów został zapoczątkowany 11 grudnia 2017. W uroczystej inauguracji Akademii Niepodległości w Działdowie wziął udział prezes IPN dr Jarosław Szarek, który wygłosi wykład „Polski wiek XIX – wiek powstań”.

 

do góry