Nawigacja

Aktualności

Warsztaty dla uczniów wokół wystawy „Ojcowie Niepodległości”– Grodzisk Mazowiecki, 12 grudnia 2018

W środę 12 grudnia 2018 r. w  kawiarence przy kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Grodzisku Mazowieckim Ewa Dyngosz i Kacper Kempisty z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie przeprowadzili zajęcia związane z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

W warsztatach wzięło udział ponad siedemdziesięciu uczniów szkoły podstawowej. Uczniowie podzieleni na trzy grupy wiekowe obejrzeli wystawę IPN „Ojcowie Niepodległości”, zagrali w grę planszową IPN „Miś Wojtek” i wzięli udział w lekcji pt. „Historia pewnej niedźwiedzicy, czyli dzieje Baśki Murmańskiej”. Lekcja rozpoczęła się od prezentacji kilkuminutowego filmu animowanego opowiadającego m.in. o zaborach Polski, pierwszej wojnie światowej, odzyskaniu przez Polskę niepodległości i roli, jaką w tej sprawie odegrał marszałek Józef Piłsudski. W trakcie zajęć uczniowie m.in. odpowiadali na pytania dotyczące historii Polski zapezentowanej w filmie. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki z logo IPN i #MojaNIEPODLEGLA.

 

Wystawa „Ojcowie Niepodległości” jest jednym z najważniejszych projektów IPN poświęconych upamiętnieniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Część wstępna ekspozycji zawiera m.in. opis idei wystawy, mapę Polski z lat 1918-1923 prezentującą proces kształtowania się polskich granic, oś czasu ukazującą najważniejsze wydarzenia procesu odbudowy państwowości, a także przedruki pierwszych stron Monitora Polskiego z pierwszych dni niepodległości. Dodatkowo zaprezentowano również opis towarzyszącej wystawie ogólnopolskiej akcji #mojaniepodległa.

W głównej części zaprezentowane zostały postaci Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego. Oprócz wielkoformatowych zdjęć w skali rzeczywistej prezentujących tytułowych „Ojców Niepodległości”, plansze zawierają również krótkie biogramy postaci, a także interesujący wybór fotografii archiwalnych.

Wśród bohaterów wystawy jest artysta, są dyplomaci, żołnierze i politycy, a także działacze społeczni. Reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, urodzili się pod różnymi zaborami. Mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: NIEPODLEGŁOŚCI. Nie oznaczało to, że we wszystkim byli zgodni i we wszystkim wzorowo współdziałali. Pozostali wierni własnym poglądom, ale wykorzystując sprzyjające warunki zewnętrzne, poprowadzili Polaków ku WOLNOŚCI.

 

 

do góry