Nawigacja

Aktualności

V ogólnopolski konkurs recytatorski „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück” – eliminacje do finału – Warszawa, 11 marca 2019

„Człowiek w niewoli staje się jak ptak, któremu połamano skrzydła.

Taki ptak najczęściej umiera.”

Maria Rutkowska-Kurcyusz, nr obozowy 12062

Organizatorami konkursu są Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie „Rodzina byłych więźniarek niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück” oraz Miasto Ruda Śląska. Konkurs skierowany jest do uczniów klas VIII szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Jest sposobem na oddanie hołdu ofiarom zamordowanym w niemieckim, nazistowskim KL Ravensbrück oraz ocalałym, byłym więźniarkom obozu. Jak mówi Maria Lorens, pomysłodawczyni konkursu oraz córka byłej więźniarki KL Ravensbrück Katarzyny Matei – Jeśli echo ich głosów zamilknie, zginiemy.

Zadaniem każdego z uczestników było przygotowanie maksymalnie jednego wybranego utworu poetyckiego oraz fragmentu prozy na bazie wspomnień więźniarek KL Ravensbrück (bibliografia poniżej).

Na Mazowszu eliminacje do finału V Ogólnopolskiego Konkursu „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbruck” odbyły się 11 marca w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia w Warszawie.

W eliminacjach wzięło udział 43 uczniów z 21 szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz liceów  z Warszawy i Mazowsza. Zadaniem każdego z uczestników była recytacja jednego wybranego utworu poetyckiego oraz fragmentu prozy na bazie wspomnień więźniarek KL Ravensbrück.

Jury w składzie:

Edyta Gula (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie), Anna Obrębska (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie) i dr Anna Jagodzińska (Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN) wyłoniło trzech finalistów konkursu:

 • Olga Rutkowska – LO im. Piotra Skargi w Pułtusku (Maria Zientara Malewska „Wspomnienia z Ravensbruck”, Stanisława Śledziejowska-Osiczko „Tak wzrosła w szybkim tempie produkcja kalek”)
 • Natalia Sobotka – Prywatne LO Sióstr Niepokalanek w Szymanowie (Halina Golczowa „Kolęda lagrowa”, Wanda Półtawska „I boję się snów”)
 • Marcelina Płonowska – Szkoła Podstawowa w Pamiątce (Grażyna Chrostowska „Wędrowałabym”, „Wspomnienia Henryki Tajchert z Włodawy”)

W trakcie obrad jury uczestnicy spotkania obejrzeli film dokumentalny „Za kratą są zielone drzewa…” Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków, który przybliżył im sylwetkę Grażyny Chrostowskiej i ukazał losy więźniarek KL Ravensbruck.

Gala Finałowa odbędzie się 4 kwietnia 2019 r. w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej.

Nagrodą główną dla wszystkich finalistów i ich opiekunów będzie wyjazd do Niemiec do „Miejsca Przestrogi i Pamięci Ravensbrück” w terminie 14–17 czerwca 2019 r.

Podstawę do ogłoszenia konkursu stanowi Uchwała Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 marca 2011 r. w sprawie ustanowienia kwietnia miesiącem pamięci o ofiarach niemieckiego nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego KL Ravensbrück.

UCHWAŁA SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 30 marca 2011 r. w sprawie ustanowienia kwietnia miesiącem pamięci o ofiarach niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück (KL Ravensbrück) Senat Rzeczypospolitej Polskiej pragnie przypomnieć, że 30 kwietnia 2011 r. mija kolejna rocznica wyzwolenia przez Armię Czerwoną niemieckiego, nazistowskiego KL Ravensbrück. W czasie II wojny światowej w KL Ravensbrück osadzono 132 tysiące kobiet i dzieci, z których zginęły blisko 92 tysiące. Liczbę Polek szacuje się na około 40 tysięcy. W latach 1942—1944 w KL Ravensbrück przeprowadzano zbrodnicze doświadczenia medyczne na więźniarkach — w większości młodych Polkach. Operacjom poddano 86 więźniarek, w tym 74 Polki, przy czym większość z tych, które przeżyły, została kalekami. Szczególnie istotne jest podkreślenie tego, o czym zdaje się zapominać nie tylko polska, ale i międzynarodowa opinia publiczna: w KL Ravensbrück największą grupę etniczną stanowiły Polki i niemal wyłącznie na nich wykonywane były eksperymenty pseudomedyczne. Wyzwolenie KL Ravensbrück 30 kwietnia 1945 r. nie zakończyło cierpień. Niezmierzone cierpienia, jakim poddane było pokolenie Polaków żyjących w czasie II wojny światowej, nie mogą być zapominane. Młode pokolenie coraz mniej wie o tych strasznych czasach. Powinnością naszą jest upamiętnienie ofiar, znanych i nieznanych, i zapewnienie należnego im miejsca w historii, podkreślając ich patriotyzm, bohaterską walkę o zachowanie człowieczeństwa w skrajnie trudnych warunkach. Oddajemy hołd ofiarom zamęczonym w niemieckim, nazistowskim KL Ravensbrück oraz ocalałym, byłym więźniarkom obozu — Świadkom Historii. Dla upamiętnienia męczeństwa ofiar — kobiet i dzieci, Senat Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza kwiecień miesiącem pamięci o ofiarach niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück.

 Marszałek Senatu: B. Borusewicz

 

PROPONOWANE MATERIAŁY DO WYKORZYSTANIA:

 1. Wiersze obozowe, materiały o KL Ravensbrück, więźniarkach, twórczości obozowej dostępne na stronie http://tajchert.w.interia.pl
 2. D. Brzosko-Mędryk D, Mury w Ravensbrück, MAW 1979
 3. G. Chrostowska, Jakby minęło już wszystko, oprac. A. L. Gzella, Lublin 2002. (wybór poezji i biografia poetki)
 4. Hitlerowskie więzienie na Zamku w Lublinie 1939–1944, red. Z. Mańkowski, Lublin 1988
 5. W. Kiedrzyńska, Ravensbrück – kobiecy obóz koncentracyjny, Warszawa 1965
 6. W. Kiedrzyńska, I. Pannenkowa, E. Sulińska, Ravensbrück. Wiersze obozowe. Wciąż stoję w ogniu, Warszawa 1961
 7. Z. Leszczyńska, J. Kiełboń, Grypsy z Zamku Lubelskiego 1939–1944, Lublin 1991
 8. W. Półtawska, I boję się snówStare rachunkiRekolekcje beskidzkie.
 9. K. Lanckorońska, Wspomnienia wojenne, Znak 2001
 10.  K. Smoleń, „Aby świat się dowiedział...” Nielegalne dokumenty z obozów Ravensbrück, Oświęcim 1980
 11. U. Wińska, Zwyciężyły wartości. Wspomnienia z Ravensbrück, Gdańsk 1985
 12. U. Wińska, Więzi. Losy więźniarek z Ravensbrück, Gdańsk 1992
 13. M. Rutkowska-Kurcyusz, Kamyki Dawida
 14. Inne opracowania dotyczące tematyki konkursu.

ORGANIZATORZY ELIMINACJI WOJEWÓDZKICH:

www.facebook.com/wkregupoezjiiprozy/

 

 

do góry