Nawigacja

Aktualności

Wernisaż angielskiej wersji wystawy „Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata” – Jassy (Rumunia), 11 kwietnia 2019

W czwartek 11 kwietnia 2019 r. w Narodowym Muzeum Historii Mołdawii – Pałacu Kultury (Muzeul de Istorie a Moldovei – Palatul Culturii Iasi) w Jassach, jednym z największych ośrodków uniwersyteckich w Rumunii i stolicy historycznej Mołdawii, odbył się wernisaż angielskiej wersji wystawy „Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata”,  przygotowanej przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.

Wydarzenie to było jednym z elementów wpisujących się w realia polsko-rumuńskiego dialogu historycznego w kontekście przypadającej w tym roku 30. rocznicy Jesieni Narodów, procesu rozpadu rządów komunistycznych w państwach Europy Środkowo-Wschodniej w 1989 r.

W uroczystości udział wzięli historycy z warszawskiego Oddziału IPN dr Dariusz Gałaszewski (naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie) i Sławomir Stępień (współautor wystawy) oraz dr Paweł Sasanka ( Biur Badań Historycznych IPN, współautor wystawy).

Ekspozycję w Jassach będzie można zwiedzać do 12 maja 2019 r.

Prezentacja możliwa jest dzięki współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie. W uwagi na bardzo dobry odbiór w Rumunii, Instytut Pamięci Narodowej kolejny raz będzie miał możliwość zaprezentowania wystawy o zimnej wojnie. Wcześniej „Zimna wojna” prezentowana była w Memoriale Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu w Syhocie Marmaroskim oraz Narodowym Muzeum Historii Transylwanii w Klużu–Napoce.

Informacja na stronie Narodowego Muzeum Historii Mołdawii

do góry