Nawigacja

Edukacja – Warszawa

Filmy

Pokazy filmów z wykładami

Istnieje możliwość zorganizowania pokazów filmów przygotowanych przy udziale pracowników OBEN w Warszawie. Pokazom towarzyszą wykłady popularnonaukowe.

Proponowane filmy:

  • „Huzar”
  • Ruch Oporu Armii Krajowej
  • 11 Grupa Operacyjna NSZ
  • „Czerwona Oberża”
  • Kryptonim „Orzeł”
  • V Komenda WiN
  • „W drodze do ojczyzny…”
  • Oddział BOA
  • Samoobrona Ziemi Grodzieńskiej
  • Komendant „Olech”
  • „Młot”
  • Bracia Kmiołkowie
  • „Łupaszka”
  • Pomorski rajd majora „Łupaszki”
  • „Jeż”
  • Rejon NSZ Mrozy
  • Generał „Nil”
  • Słowo honoru (dokument fabularyzowany)
  • „Anoda” (dokument fabularyzowany)
  • Tajny Współpracownik (dokument fabularyzowany)
  • Śmierć rotmistrza Pileckiego (dokument fabularyzowany)

Informacje i zapisy:

dr Dariusz Gałaszewski, tel. (22) 860 70 46, dariusz.galaszewski@ipn.gov.pl

 

Seminarium popularnonaukowe „Z kamerą po… Oblicza polskiego kina przed i powojennego”

Czternasta edycja cyklu wykładów, w których – z uwagi na przypadającą w tym roku 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej – spróbujemy przybliżyć historię polskiej kinematografii z perspektywy osób, które tworzyły w okresie przed i po wojnie, jak również ukazać wybrane wydarzenia i zjawiska, charakterystyczne dla tamtych czasów. Pokażemy zarówno kontynuację pewnych form i ciągłość personalną, jak i zmiany, wynikające i z przemian politycznych, i ze zmieniających się konwencji, gatunków, sposobów narracji itd. Dlatego też, w czasie spotkań będziemy starali się przedstawić m.in. ważne postaci i charakterystyczne zjawiska polskiej kinematografii, powstające gatunki filmowe, wybitnych aktorów i reżyserów tamtych czasów.

Zaprezentujemy filmowe obrazy najważniejszych bohaterów polskiego życia społeczno-politycznego, a także filmowe wizje przełomowych wydarzeń w historii Polski, np. wojny polsko-bolszewickiej, czy wojny obronnej 1939 r. Spróbujemy wreszcie odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób kino podjęło próbę historycznej refleksji nad tymi tragicznymi wydarzeniami. Refleksje te prowadzone będą w kilku płaszczyznach czasowych, czyli kina okresu II RP, wojny i okupacji, PRL, a także III RP.

Seminarium adresowane jest do nauczycieli historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, studentów kierunków humanistycznych oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych, z możliwością wykorzystania podczas egzaminu maturalnego z języka polskiego w nowej formule, sprawdzającej umiejętność analizy i interpretacji różnorodnych tekstów kultury, np. filmu. Proponujemy sześć spotkań odbywających się raz w miesiącu – od listopada 2018 r. Udział w seminarium – jako formie doskonalenia zawodowego – może zostać potwierdzony pisemne.

Proponowane tematy:

1. Przed wojną, po wojnie. Aleksander Ford – 7 października 2019

2. Przed wojną, po wojnie. Leonard Buczkowski – 4 listopada 2019

3. Przed wojną, po wojnie. Adolf Dymsza – od Dodka do... Pana Dodka – 16 grudnia 2019

4. Przed wojną, po wojnie. Klasyka literatury na ekranie – 27 stycznia 2020

5. Przed wojną, po wojnie. Tadeusz Dołęga-Mostowicz i film – 9 marca 2020

6. Przed wojną, po wojnie. Historia na ekranie – 6 kwietnia 2020

Wykład:

prof. dr hab. Piotr Zwierzchowski, historyk filmu (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy), autor m.in.: Zapomniani bohaterowie. O bohaterach filmowych polskiego socrealizmu, Warszawa 2000; Pęknięty monolit. Konteksty polskiego kina socrealistycznego, Bydgoszcz 2005; Piękny sen pedagoga. Literackie i filmowe portrety świata edukacji, Kraków 2005; Spektakl i ideologia. Szkice o filmowych wyobrażeniach śmierci heroicznej, Kraków 2006; Kino polskie po roku 1989, Bydgoszcz 2007; Kino nowej pamięci. Obraz II wojny światowej w kinie polskim lat 60., Bydgoszcz 2013; Polskie seriale telewizyjne, red. P. Zwierzchowski, B. Giza, J. Bates, K. Kosińska, Bydgoszcz 2015. Ostatnio wspólnie z Mariuszem Guzkiem, Sąsiedzi. Film o bydgoskim wrześniu 1939, Bydgoszcz 2019.

Miejsce spotkań:

Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki, ul. Marszałkowska 21/25

Koordynator projektu:

Sławomir Stępień, tel. (22) 860-70-50, slawomir.stepien@ipn.gov.pl

 

 

„Kino w PRL – PRL w kinie”.

Historia XX wieku na taśmie filmowej

 

 

Zapraszamy na XIX edycję Przeglądu Filmowego „Kino w PRL – PRL w kinie”.

W tym roku, w związku z przypadającą 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, skoncentrujemy się na tematyce wojennej. Chcielibyśmy, aby zaproponowane filmy pomogły w odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób kino podjęło próbę historycznej refleksji nad tym tragicznym wydarzeniem. Kontynuując prezentację filmów historycznych (starszych i nowszych) zastanowimy się, jak kinematografie – polska, ale także europejska i światowa – interpretują takie tematy, jak np. postawa i zachowania człowieka w warunkach ekstremalnych, stosunek społeczeństw do Zagłady Żydów, realia życia w państwach bloku komunistycznego w okresie zimnej wojny, czy rozrachunek z wojenną i powojenną przeszłością. Wcześniej koncentrowaliśmy się na filmach powstałych przede wszystkim w okresie PRL-u, będących specyficznym świadectwem tamtej rzeczywistości. Oprócz produkcji fabularnych, pokażemy także filmy dokumentalne oraz materiały Polskiej Kroniki Filmowej.

Przegląd adresowany jest przede wszystkim do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i może stanowić interesujące uzupełnienie realizowanych we współczesnej szkole celów edukacji humanistycznej. Przy wyborze filmów staraliśmy się kierować możliwością ich wykorzystania podczas egzaminu maturalnego z języka polskiego w nowej formule, sprawdzającej umiejętność analizy i interpretacji różnorodnych tekstów kultury, np. filmu. Mamy nadzieję, że spotka się on z zainteresowaniem nauczycieli historii, języka polskiego i wiedzy o społeczeństwie oraz studentów kierunków humanistycznych. Wierzymy, że pomorze zrozumieć niełatwą, jakże często tragiczną historię XX w.

Tradycyjnie przed każdym spotkaniem odbędą się prelekcje, które wygłosi prof. Jerzy Eisler.

Udział w przeglądzie może być potwierdzony pisemnym zaświadczeniem.

 

Proponujemy sześć spotkań odbywających się w „Kinotece” w Pałacu Kultury i Nauki, raz w miesiącu, we wtorki od godz. 11.30 do 14.00.

WSZYSTKIE POKAZY SĄ BEZPŁATNE!

Zgłoszenia na wybrane seanse prosimy składać najpóźniej dzień przed projekcją.

 

Informacje i zgłoszenia:

Sławomir Stępień, tel. (22) 860 70 50, slawomir.stepien@ipn.gov.pl

 

Trudne wybory w realiach II wojny światowej – 8 października 2019

 

Polska Kronika Filmowa [10 minut]

WESTERPLATTE, reż. Stanisław Różewicz, prod. 1967 [90 minut]

 

Film po rekonstrukcji cyfrowej!

Film nominowany i nagrodzony: MFF w Moskwie (1967), Nagroda Ministra Kultury i Sztuki (1967), Złote Grono – Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie (1975).

Występują: Zygmunt Hübner, Arkadiusz Bazak, Tadeusz Schmidt, Józef Nowak, Tadeusz Pluciński, Bogusz Bilewski, Mieczysław Stoor, Roman Wilhelmi, Piotr Fronczewski, Zdzisław Mrożewski.

 

 

Jedno życie – trzy epoki – 5 listopada 2019

 

Polska Kronika Filmowa [10 minut]

KAMERDYNER, reż. Filip Bajon, prod. Polska 2018 [140 minut]

 

Film nominowany i nagrodzony: Srebrne Lwy na FPFF w Gdyni (2018), Złoty Anioł na MFF „Tofifest” w Toruniu (2018), Festiwal Filmu Polskiego w Chicago (2018), Orzeł – Polska Nagroda Filmowa (2019).

Występują: Janusz Gajos, Anna Radwan, Sebastian Fabijański, Marianna Zydek, Adam Woronowicz, Sławomir Orzechowski, Borys Szyc, Łukasz Simlat, Daniel Olbrychski, Janusz Chabior.

 

 

Filmowe wizje losów ludzkich w warunkach ekstremalnych – 17 grudnia 2019

 

Polska Kronika Filmowa [10 minut]

SYN SZAWŁA, reż. László Nemes, prod. Węgry 2015 [105 minut]

 

Film nominowany i nagrodzony: Oscar za najlepszy film nieanglojęzyczny (2016), Złote Globy (2016), Grand Prix MFF w Cannes (2015), Cezar (2016), BAFTA (2017), Orzeł – Polska Nagroda Filmowa (2017), Goya (2017).

Występują: Géza Röhrig, Levente Molnár, Urs Rechn, Todd Charmont, Sándor Zsótér, Marcin Czarnik.

 

 

Obraz II wojny światowej w filmie – 21 stycznia 2020

 

Polska Kronika Filmowa [10 minut]

FURIA, reż. David Ayer, prod. USA, Wielka Brytania 2014 [130 minut]

 

Film nominowany: Camerimage (2014), National Board of Review (2014).

Występują: Brad Pitt, Shia LaBeouf, Logan Lerman, Michael Peña, Jon Bernthal.

 

 

Bohater tragiczny – paradoksy powojennej historii Polski – 24 marca 2020

 

Polska Kronika Filmowa [10 minut]

NIEWINNE, reż. Anne Fontaine, prod. Francja, Polska, Belgia 2016 [115 minut]

 

Film nominowany i nagrodzony: Cezar (2017), Orzeł – Polska Nagroda Filmowa (2017), MFF w Valladolid (2017), MFF „Tofifest” w Toruniu (2017), MFF w Pune (2017).

Występują: Lou de Laâge, Agata Buzek, Agata Kulesza, Joanna Kulig, Vincent Macaigne, Eliza Rycembel, Katarzyna Dąbrowska, Mariusz Jakus.

 

Miłość w cieniu „żelaznej kurtyny” – 21 kwietnia 2020

 

Polska Kronika Filmowa [10 minut]

ZIMNA WOJNA, reż. Paweł Pawlikowski, prod. Polska, Francja, Wielka Brytania 2018 [85 minut]

 

Film nominowany i nagrodzony: Złota Palma na MFF w Cannes (2018), Oscar (2019), BAFTA (2019), Felix – Nagroda Europejskiej Akademii Filmowej (2018), Złote Lwy na FPFF w Gdyni (2018), Orzeł – Polska Nagroda Filmowa (2019), Cezar (2019), Goya (2019), Srebrna Żaba na Camerimage (2018), MFF w Toronto (2018), National Board of Review (2018), MFF w Gandawie (2018), MFF w Sztokholmie (2018).

Występują: Joanna Kulig, Tomasz Kot, Borys Szyc, Agata Kulesza, Adam Woronowicz, Adam Ferency, Cédric Kahn, Jeanne Balibar.

 

 

 

 

 


 

 

 

 

do góry