Nawigacja

Konkursy historyczne

Pod patronatem IPN: Konkurs Historyczny o Żołnierzach Wyklętych dla młdzieży z pow. grodziskiego – II edycja

Ruszyła II edycja Konkursu Historycznego Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Wśród organizatorów znalazła się Malwina Grabowska, zwyciężczyni I edycji. Zwycięzcy konkursu wyjadą do Brukseli, a osoby wyróżnione otrzymają atrakcyjne nagrody. Konkurs organizuje Powiatowy Klub Historyczno-Dziennikarski z Grodziska Mazowieckiego.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych (klasy IV-VI), gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Prace należy składać do 10 lutego 2013 r.

„Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy” – pisał Zbigniew Herbert. Pisał to wiele lat temu, jednak dzięki mrówczej pracy wielu osób i środowisk w ostatnim 20-leciu a szczególnie w ostatnich latach – pamięć o Żołnierzach Wyklętych – żołnierzach II konspiracji, tych, którzy podjęli walkę z radziecką okupacją i komunistycznym terrorem po 1944 r. – nie zginęła. Walczyli w osamotnieniu i w miarę upływu czasu już bez szans na zwycięstwo czy nawet na zachowanie życia – ale wciąż wierni żołnierskiej przysiędze, że walczyć będą o wolną i niepodległą Polskę aż do ofiary swojego życia. I tej przysięgi dochowali. Za tę bezkompromisową postawę wobec wrogów Polski, umiłowania Ojczyzny – komuniści deptali i szargali pamięć o nich, nazywali ich bandytami, mordowali i grzebali w nieznanych miejscach – tak aby zabić i zohydzić pamięć o nich w społeczeństwie.

Jednak historia oddała im sprawiedliwość. Są w panteonie naszych bohaterów narodowych. Wychowani w okresie 20-lecia międzywojennego w szacunku do historii i tradycji narodowej – gdy hasło Bóg, Honor, Ojczyzna nie były pustym sloganem, lecz nadawały temu pokoleniu sens życia. Dali tego świadectwo podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu, walcząc z hitlerowskimi Niemcami i komunistyczną Rosją.

Śp. Janusz Kurtyka, Prezes IPN i wielki orędownik walki o przywrócenie pamięci o naszych Żołnierzach powiedział w jednym z wywiadów: „Czyn zbrojny i antykomunistyczna działalność w imię niepodległości po drugiej wojnie światowej funkcjonują w społecznej świadomości w stopniu niedostatecznym i często w sposób zafałszowany, co jest skutkiem konsekwentnej polityki władz PRL. Komuniści robili wszystko, by zohydzić żołnierzy niepodległej Polski oraz ich walkę. Tymczasem powinniśmy pamiętać, że antykomunistyczna konspiracja po drugiej wojnie światowej była dalszym ciągiem konspiracji AK-owskiej. Większość żołnierzy i wszyscy dowódcy niepodległościowego antykomunistycznego podziemia zaczynali służbę w latach 1939–1940. Dla nich wojna trwała często ok. dziesięciu lat i nie skończyła się w maju 1945 r. Ci ludzie walczyli do przełomu lat 40. i 50. Wielu z nich zginęło lub zostało zamordowanych, praktycznie zaś wszyscy, którzy ocaleli, przeszli przez tortury i więzienia komunistyczne. To oczywiste, że tak jak kultywujemy pamięć o Polskim Państwie Podziemnym, tak powinniśmy również pamiętać o czynie żołnierzy konspiracji antykomunistycznej. Bo to była walka o niepodległość’’.

Kierując się tym przesłaniem i podejmując z naszej strony działania zmierzające do upamiętnienia bohaterów walk o Niepodległość, zapraszamy młodzież gimnazjalną i licealną oraz uczniów szkół podstawowych powiatu grodziskiego do wzięcia udziału w II Konkursie Historycznym Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych.

Patronat nad konkursem sprawują: Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Dulag w Pruszkowie, Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski, Poseł na Sejm Mariusz Błaszczak, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

Patronatami medialnymi są: gazeta i portal Tugrodzisk.pl oraz portal solidarni.waw.pl

Organizatorem konkursu jest Powiatowy Klub Historyczno-Dziennikarski z Grodziska Mazowieckiego oraz Stowarzyszenie Solidarność Walcząca Oddział Warszawa.

Szczegółowe informacje na stronach:
www.solidarni.waw.pl  
www.TuGrodzisk.pl
http://www.solidarni.waw.pl/2012/GrodziskMaz/Konkurs_ZW/II_Konkurs_Zolnierze_Wykleci.html
Facebook: https://www.facebook.com/wyklecikonkurs
 

do góry