Nawigacja

Aktualności

„Wyzwolenie czy zniewolenie?” – wykład inaugurujący cykl spotkań na Strzeleckiej 8 pt. „Warszawskie wędrówki z historią” – Retransmisja na facebooku Strzelecka 8 i IPNtv

14 września – rocznica zajęcia przez Armię Czerwoną i ludowe WP prawobrzeżnej części Warszawy to dobry punkt wyjścia do szerszej refleksji dotyczącej rzeczywistego statusu wojsk sowieckich na terenie Polski (zwłaszcza w latach 1944-1945), a także ich roli w dokonaniu komunistycznego zamachu stanu. Warto prześledzić jaki był wówczas stosunek „sojusznika naszych sojuszników” do legalnych władz polskich, ich zbrojnego ramienia – tj. Armii Krajowej, a także całego społeczeństwa polskiego. Jaki był bilans gospodarczy jego obecności w naszym kraju? Czy odkryte już i zweryfikowane przez naukowców dane pozwalają w sposób odpowiedzialny na postawienie tezy o wrogim najeździe i okupacji?

Zapraszamy do wspólnej podróży w czasie w ramach wykładu inaugurującego cykl „Warszawskie wędrówki z historią” organizowanego przez Oddział IPN w Warszawie w Izbie Pamięci przy ul. Strzeleckiej 8. Spotkania odbywać się będą raz w miesiącu – zawsze w trzeci wtorek miesiąca – tzn. w 2020 r.: 20 października, 17 listopada i 15 grudnia o godz. 17.00. Dla osób, którym nie uda się dotrzeć na spotkanie pozostanie transmisja on-line prezentowana na stronie IPN.

Pierwsze spotkanie, podczas którego dr Tomasz Łabuszewski wystąpił z wykładem „Wyzwolenie czy zniewolenie?” odbyło się 11 września 2020r.

Lista tematów kolejnych spotkań podana zostanie w najbliższych dniach.

Retransmisja

 

 

do góry