Nawigacja

Aktualności

Zapraszamy do zwiedzania wystawy plenerowej IPN „Pakt zbrodniarzy” powstałej w 83. rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow – Warszawa, 16 – 30 września 2022

Na placu marszałka Józefa Piłsudskiego stanęła najnowsza ekspozycja Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. „Pakt zbrodniarzy” opowiada historię umowy, która miała usankcjonować IV rozbiór Polski.

Wystawę w tym miejscu można oglądać do 30 września 2022 roku.

Jest to druga odsłona ekspozycji, której inauguracja odbyła się 22 sierpnia 2022 r. na skwerze Hoovera w Warszawie

23 sierpnia 1939 r. w Moskwie, po trwających zaledwie jeden dzień negocjacjach, podpisano pakt o nieagresji pomiędzy Związkiem Sowieckim i Rzeszą Niemiecką, który został poszerzony o tajny protokół. Jest on znany jako pakt Ribbentrop–Mołotow.

Adolf Hitler i Józef Stalin wspólnie przygotowali Europie i całemu światu hekatombę wojny o niespotykanych dotąd rozmiarach. Pierwszą ofiarą ich współpracy padła Polska, zaatakowana z dwóch stron 1 i 17 września 1939 r.

W wyniku trwających sześć długich lat represji obydwu reżimów totalitarnych Rzeczpospolita Polska straciła blisko 6 milionów obywateli. To historia tysięcy zbrodni, których symbolami pozostają do dzisiaj Katyń i KL Auschwitz.

Związek Sowiecki po dwuletnim okresie bliskiej współpracy z III Rzeszą 22 czerwca 1941 r. sam został przez nią zaatakowany. ZSRS wojnę kończył już w szeregach zwycięskiej koalicji alianckiej. Anglosasi ustępowali wobec nowej imperialnej polityki sowieckiego totalitaryzmu. O sowieckim współudziale w „zbrodni założycielskiej” niewielu chciało wówczas pamiętać.

Hitler i Ribbentrop za swoje czyny zapłacili śmiercią. Pierwszy w obliczu klęski popełnił samobójstwo w bunkrze Kancelarii Rzeszy w Berlinie. Drugi został skazany na karę śmierci przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze. Tysiące niemieckich oprawców pozostało jednak bezkarnych.

Stalin, Mołotow i inni sowieccy przywódcy oraz ich podwładni do dzisiaj nie tylko nie zostali rozliczeni, ale bywa, że ich zbrodnie są w ogóle kwestionowane.

 

Dla uczniów szkół z województwa mazowieckiego proponujemy oprowadzania kuratorskie po wystawie.

Kontakt i zapisy: Sławomir Stępień (slawomir.stepien@ipn.gov.pl, tel. 22 860-70-50)

do góry