Nawigacja

Aktualności

„Z literaturą Marii Paszyńskiej wokół historii” – nowy cykl warszawskiego oddziału IPN. Spotkanie pierwsze: „Owoc granatu” – Warszawa, 1 grudnia 2022

Rozpoczynamy nowy cykl warszawskiego oddziału IPN pt. „Z literaturą Marii Paszyńskiej wokół historii”.

Pierwsze spotkanie poświęcone serii książek „Owoc granatu” odbędzie się 1 grudnia 2022 r. (czwartek) o 16.30 w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia im. Janusza Kurtyki przy ul. Marszałkowskiej 21/25.

Rozmowę z autorką powieści historycznych Marią Paszyńską poprowadzi redaktor Rafał Dudkiewicz.

Po dyskusji będzie możliwość indywidualnych rozmów z pisarką.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Spotkanie będzie transmitowane na kanale YouTube warszawskiego Oddziału IPN.

Informacje: dr Anna Maria Adamus (annamaria.adamus@ipn.gov.pl)

***

W ramach cyklu „Z literaturą Marii Paszyńskiej wokół historii” rozmawiamy m.in. o roli powieści historycznych w popularyzowaniu historii Polski i Polaków oraz wydarzeniach historycznych utrwalanych przez Marię Paszyńską w jej powieściach.

***

Seria „Owoc granatu” Marii Paszyńskiej to piękna opowieść o tym, jak historia wpływa na koleje ludzkich losów.

Inspiracją do powstania tego cyklu powieści historycznych były wojenne i powojenne losy Polaków  z Kresów Wschodnich. Wraz z wybuchem II wojny światowej zostali zesłani na Syberię, skąd później z Armią Andersa trafili aż do Iranu.

W serii „Owoc granatu” śledzimy losy dwóch sióstr: Elżbiety (Halszki) i Stefanii, których tułaczy szlak wiódł z Rzeczypospolitej przez Syberię aż na Bliski Wschód. „Owoc Granatu” to opowieść o miłości, rodzinie, wierności i odpowiedzialności, zawsze i pomimo wszystko.

Na cały cykl składają się cztery powieści:

1. „Dziewczęta wygnane”

2. „Kraina snów”

3. „Świat w płomieniach”

4. „Powroty”

Część I sagi została nominowana w plebiscycie portalu Lubimyczytać.pl do miana Książka Roku 2018 w kategorii Powieść historyczna. W tym samym plebiscycie, jako najlepsza powieść historyczna następnego roku, nominowany był kolejny tom serii „Świat w płomieniach”.

***

Maria Paszyńska (1985) – polska pisarka, felietonistka i varsavianistka. Absolwentka iranistyki Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz prawa na Uczelni Łazarskiego. Choć urodziła się na Dolnym Śląsku, mówi o sobie, że jest adopcyjnym dzieckiem Warszawy. Zadebiutowała w 2015 r. powieścią Warszawski niebotyk, która znalazła się w finale I edycji konkursu Promotorzy Debiutów organizowanego przez Instytut Książki i Fundację Tygodnika Powszechnego. Jest autorką 22 dzieł literackich. W 2022 r. podczas IV Festiwalu Czas na Książki odbywającego się w Ząbkowicach Śląskich doceniono twórczość artystki i uhonorowano ją nagrodą za znaczący wkład w literaturę polską.

Maria Paszyńska specjalizuje się w powieści historycznej. W swoich książkach przedstawia, m.in. przedwojenną Warszawę, Imperium Osmańskie, wojenne losy stołecznego ogrodu zoologicznego prowadzonego przez Jana i Antoninę Żabińskich oraz tułaczkę Polaków zesłanych na Syberię w czasie II wojny światowej. Wnikliwe przygotowuje się do pisania każdej kolejnej książki, docierając do trudno dostępnych materiałów źródłowych. Skupia się nie tylko na rzetelności w kwestii realiów historycznych, lecz także na wnikaniu w psychikę bohaterów oraz ukazywaniu ich emocji. Szczególnie ważne są dla niej tematy społeczne, przede wszystkim te dotyczące tolerancji, wielokulturowości i dialogu międzyreligijnego.

do góry