Nawigacja

Aktualności

„Sumienie Hioba. Rzecz o ks. Bolesławie Stefańskim” – Dyskusja o filmie

W środę 22 listopada 2023 r. w Centralnym Przystanku Historia IPN przy ul.  Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie odbyła się premiera filmu dokumentalnego „Sumienie Hioba. Rzecz o ks. Bolesławie Stefańskim” według scenariusza Tomasza Plaskoty i w reżyserii Piotra Zarębskiego.

Po projekcji twórcy filmu i historyk dr Tomasz Łabuszewski (dyrektor Oddziału IPN w Warszawie, który wsparł film) rozmawiali o bohaterskim księdzu, jego prześladowaniach przez dwa totalitaryzmy, męczeństwie, a także duchowości. Dyskusję poprowadził redaktor Rafał Dudkiewicz.

Ks. Bolesław Stafański ps. „Przybylski" (17.09.1910 – 8.02.1964) – żołnierz Armii Krajowej odznaczony orderem Virtuti Militari za działalność bojową w trakcie akcji „Burza" 1944 r., kapelan oddziału Narodowego Zjednoczenia Wojskowego w Markach dowodzonego przez Juliana Sałanowskiego ps. „Bogdan",  komendant okręgu warszawskiego Pogotowia Akcji Specjalnej, pierwszy kapłan skazany w komunistycznej Polsce na karę śmierci zamienioną na wieloletnie więzienie.

Film został dofinansowany ze środków warszawskiego Oddziału IPN.

Dyskusja będzie dostępna na kanale IPN tv.

 

 

do góry