Nawigacja

Aktualności

„Ucz, ucz się historii”. Lekcje w kinie w ramach V Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem 2016” z udziałem historyków z warszawskiego oddziału IPN – Lwów, 7–16 października 2016

We Lwowie trwa V Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem 2016”, organizowany przez Konsulat Generalny RP we Lwowie. Stałym punktem Przeglądu są prowadzone przez pracowników oddziału IPN w Warszawie zajęcia z cyklu „Lekcja historii w kinie”. W tym roku odbywają się one pod hasłem „Ucz, ucz się historii”. Uczestnicy festiwalu oraz dzieci w szkołach z polskim językiem wykładowym mogli zapoznać się z historią II wojny światowej i PRL. Pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie (dr Dariusz Gałaszewski, Marcin Łaszczyński i Michał Zarychta) wygłosili krótkie wykłady wprowadzające do specjalnych bloków filmów historycznych w kinach, a w ramach lekcji w lwowskich szkołach (Szkoła Średnia Nr 24 im. Marii Konopnickiej oraz Szkoła Średnia Nr 10 im. Św. Marii Magdaleny) przeprowadzili warsztaty edukacyjne „Wojenna odyseja Antka Srebrnego” i „Cichociemni”.

Antek Srebrny to bohater komiksów wydawanych przez IPN Oddział w Warszawie. Walczy w obronie Grodna, pada ofiarą deportacji do Kazachstanu, ucieka z Gułagu, walczy pod Tobrukiem i o Monte Cassino. Warsztaty adresowane są dla przedszkolaków oraz uczniów niższych klas. Poza komiksami wykorzystywana jest w nich gra planszowa (oparta na komiksowej fabule), a także elementy dydaktyczne i sprawnościowe.

Natomiast starsi uczniowie dzięki warsztatom poznali historię „Cichociemnych” i zadania, które wykonywali w okupowanej Polsce. Ponadto zapoznali się z archiwalnymi nagraniami (z lat 40.) z ośrodka szkoleniowego (tzw. Małpiego gaju) oraz ze wspomnieniami cichociemnych.

Poza Lwowem podobne zajęcia odbyły się 8 i 9 października w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławów). Uczestniczyły w nich dzieci Polaków mieszkających na Ukrainie.

do góry