Nawigacja

Aktualności

Wystawa „Dni Powstania – Warszawa 1944” – Siedlce, 6–28 października 2016

Od 6 do 28 października b.r. w gmachu Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego można obejrzeć wystawę  „Dni Powstania – Warszawa 1944” przygotowaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie we współpracy z Oddziałowym Biurem Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wernisaż wystawy odbył się z inicjatywy Studenckiego Koła Naukowego Historyków UPH. Studenci chcieli w ten sposób uczcić jubileusz Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych, bowiem wśród kadry samodzielnych pracowników naukowych, tworzących przed 25. laty Instytut Historii, była prof. dr hab. Halina Janowska, uczestniczka Powstania Warszawskiego.

Podczas uroczystego otwarcia słowo wprowadzające wygłosili: Agnieszka Jaczyńska (Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Lublinie) i dr Karol Mazur (Kierownik działu edukacyjnego Muzeum Powstania Warszawskiego). Natomiast dr Paweł Kosiński (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie) wypowiedział się na temat dokumentacji fotograficznej i filmowej powstania. Wrażenie na zgromadzonych wywarła przedstawiona przez niego prezentacja multimedialna, oparta na kronikach Powstania Warszawskiego

***

Ekspozycja ma wymiar symboliczny – odwołuje się do pojęć i symboli, charakteryzujących Powstanie Warszawskie w sposób szczególnie pełny i wyrazisty. Poszczególne panele odwołują się do bohaterskiej walki powstańców i zbiorowego wysiłku mieszkańców stolicy, nadających głęboki sens pojęciom – solidarność, bohaterstwo, ofiarność. Mówią też o odsieczy oddziałów AK płynących z terenu kraju, o nadziei pokładanej w pomocy Aliantów Zachodnich, która okazała się tak nikła, o zmarnowanym wysiłku żołnierzy armii Berlinga poległych na przyczółku czerniakowskim, o zdradzie „sojusznika naszych sojuszników”, czekającego na agonię miasta i jego obrońców. Zwiedzający mogą zobaczyć między innymi wielkoformatowe płótna, przy prezentacji których wykorzystana została przestrzeń i światło, oraz panele fotograficzne przedstawiające tragedię żołnierzy Armii Krajowej oraz mieszkańców Warszawy. Warstwę artystyczną wystawy dopełnia prezentacja dokumentalnych materiałów filmowych polskich i niemieckich, a także część informacyjno-edukacyjna, przeznaczona zwłaszcza dla młodego odbiorcy. Zamiarem organizatorów było oddanie atmosfery, jaka towarzyszyła dramatycznym miesiącom Powstania Warszawskiego.

Autorzy wystawy:

dr Tomasz Łabuszewski, dr Kazimierz Krajewski, dr Paweł Sasanka, Sławomir Stępień

do góry