Nawigacja

Aktualności

Pod patronatem IPN: Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Grodzisk Mazowiecki, 4 marca 2017

4 marca o godz. 10.00 w sali kinowej Centrum Kultury przy ul. Spółdzielczej 9 w Grodzisku Mazowieckim rozpocznie się uroczysta gala konkursowa dla uczestników VI Powiatowego Konkursu Historycznego Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych, organizowanego przez Powiatowy Klub Historyczno-Dziennikarski w Grodzisku Maz. oraz Fundację Ochrony Prawnej Inicjatyw Społecznych OPIS. W szóstej edycji konkursu wzięło udział 91 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i liceów powiatu grodziskiego. Były to prace z Grodziska Mazowieckiego, Milanówka, Jaktorowa, Międzyborowa, Adamowizny i Goli.

Jak co roku, konkurs odbywał się pod honorowym patronatem Instytutu Pamięci Narodowej, Fundacji „Łączka” i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w tej uroczystości. Wstęp wolny.

Tego samego dnia w Grodzisku Mazowieckim, o godz. 14.00 w Centrum Kultury przy ul. Spółdzielczej 9, w sali konferencyjnej na II piętrze rozpocznie się IV Grodziski Maraton Filmowy o Żołnierzach Wyklętych, kilkugodzinny pokaz filmów o żołnierzach II konspiracji. Potrwa on do godz. 18.00.

Podczas pokazu zaprezentowanych zostanie 6 filmów m.in. „Z archiwum IPN”:

14.15–14.45 „JASTRZĄB” – pamięci Józefa Bandzo ps. „Jastrząb, jednego z ostatnich żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady AK. Opuścił komunistyczne więzienie w 1976 r. , zmarł 16 X 2016 r. w wieku 93 lat.

14.45–15.30 „MY, OGNIOWE DZIECI” – pamięci Zbigniewa Paliwody ps. „Jur”, ostatniego żołnierza mjr. Józefa Kurasia „Ognia”. Zmarł 20 XII 2016 r. w wieku 87 lat.

15.30–16.00 „KRYPTONIM <<ORZEŁ>>” – film o żołnierzach 16. Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego o kryptonimie „Orzeł” walczących na północnym Mazowszu aż do połowy lat 50-tych XX wieku.

16.00–16.30 „ORLIK” – mjr Marian Bernaciak „Orlik”, jeden z najaktywniejszych dowódców powojennej partyzantki AK-WiN. Jego głośną akcją było opanowanie więzienia UB w Puławach 24 kwietnia 1946 r. (uwolniono 107 więźniów). 24 maja 1946 r. w rejonie wsi Las Stocki, oddział „Orlika” stoczył największą powojenną bitwę podziemia niepodległościowego zadając dotkliwe straty siłom sowieckiego NKWD.

16.30–17.00 „ZAPORCZYCY” – najbardziej znany na Lubelszczyźnie oddział partyzancki mjr Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”, który od wiosny 1945 do wiosny 1947 roku przeprowadził ponad 600 akcji zbrojnych i stoczył ok. 60 większych walk z siłami resortu bezpieczeństwa NKWD i UB.

O godzinie 17.00 zapraszamy na PREMIERĘ FILMU pt. „Zagończyk” o żołnierzu V Wileńskiej Brygady AK, który zginął zamordowany wraz z Danusią Siedzikówną „Inką” 28 VIII 1946 r.

W swoim ostatnim liście do rodziny, kilka godzin przed śmiercią, pisał do synka: „(...) Odchodzę w zaświaty. To co pozostawiam na tym świecie najdroższego to Polskę i Ciebie Najdroższy (...)”

Po filmie zapraszamy na spotkanie z reżyserem Łukaszem Korwinem.

Wstęp wolny.

Organizatorzy:

Powiatowy Klub Historyczno-Dziennikarski w Grodzisku Maz.

Fundacja Ochrony Prawnej Inicjatyw Społecznych OPIS

 

do góry