Nawigacja

Aktualności

VII Festiwal Komiksów Historycznych na Przystanku Historia IPN

30 czerwca 2017 w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie odbył się VII Festiwal Komiksów i Gier Historycznych. Wielką atrakcją dla wszystkich, którzy wzięli w nim udział, była możliwość spotkania z Papcią Chmielem – Henrykiem Chmielewskim – „ojcem” Tytusa, Romka i A’tomka.

Henryk Chmielewski, żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego, odznaczony Orderem Uśmiechu, wciąż w znakomitej formie, przeciął biało-czerwoną wstęgę, rozpoczynając festiwal i otwierając wystawę 54 prac laureatów piątej edycji ogólnopolskiego konkursu „Epizody z najnowszej historii Polski  w komiksie” pod patronatem ministra edukacji narodowej. W kolejce po autografy mistrza chętni stali tak długo, jak długo wystarczyło sił Henrykowi Chmielewskiemu, który 7 czerwca skończył 94 lata.

Najmłodsi uczestnicy festiwalu pasjonowali się zwłaszcza grami planszowymi, brali też udział w warsztatach rysunkowych i konkursach.

Dorosłych zainteresował wykład dr. Bartłomieja Janickiego, autora książek „Polski komiks historyczny (lata 1920–2010)” iDydaktyczny potencjał komiksu historycznego”. Miłośnicy komiksów historycznych mieli także okazję wysłuchać grafików i scenarzystów komiksów historycznych, opowiadających o kulisach swej pracy – m.in. Sławomira Zajączkowskiego i Krzysztofa Wyrzykowskiego, autorów słynnej serii „Wilcze tropy” i „W imieniu Polski Walczącej”.

Można było też poprosić ich o wykonanie rysunku z osobistą dedykacją oraz kupić komiksowe nowości. Festiwal zakończyła projekcja filmu „W ostatniej chwili – o komiksie w PRL-u” w reżyserii Mateusza Szlachtycza.

do góry