Nawigacja

Aktualności

Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. – warsztaty i wykłady historyków z Warszawskiego Oddziału IPN – Wilno, 9– 11 listopada 2017

W związku z 99. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości dr Dariusz Gałaszewski i Marcin Łaszczyński z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie w dniach 9–10 listopada br. przeprowadzili warsztaty dla uczniów Gimnazjum im Jana Pawła II w Wilnie.

Zajecia dotyczyły Cichociemnych. W ich trakcie młodzież nie tylko poznała historię żołnierzy, ale próbowała wykonać zadania podobne do tych, z którymi musieli się mierzyć. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z archiwalnymi nagraniami z lat 40. z ośrodka szkoleniowego, tzw. małpiego gaju, a także ze wspomnieniami Cichociemnych. Podczas warsztatów historykom towarzyszli rekonstruktorzy Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław”, którzy nizależnie przeprowadzili zajęcia pt. „Operacja Ostra Brama”. Gimnazjaliści otrzymali również puzzle IPN „IV czwarty rozbiór Polski”.

W sobotę 11 listopada przedstawiciele IPN wraz z polskimi harcerzami i uczniami wzięli udział w uroczystościach na cmentarzu na Rossie, podczas których zaprezentowali wykłady na temat odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

 

do góry