Aktualności
-
Zapraszamy na Dni Wydawnictwa IPN – 20–31 sierpnia 2022
-
Przedstawiciele Obywatelskiego Sojuszu Obrony Praw Człowieka w Korei Północnej (NKHR) w Polsce odwiedzili Strzelecką 8 – Warszawa, 8 sierpnia 2022
-
Spot
Janusz Korczak. Pedagog, wychowawca, lekarz, pisarz – spot edukacyjny
-
Wystawa
Prezentacja elementarnej wystawy biograficznej o Januszu Korczaku w 80. rocznicę jego śmierci – Warszawa, 5 sierpnia – 15 września 2022
-
Do pobrania
Janusz Korczak – Biograficzna wystawa elementarna
-
Wystawa „Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę” przed Willą Jasny Dom w Warszawie
-
Zgłoszenia
Spacer historyczny „Śladami zbrodni komunistycznych na warszawskiej Pradze”
-
Zgłoszenia
CALL FOR PAPERS: Ogólnopolska interdyscyplinarna konferencja naukowa „Autentyzm miejsc pamięci i jego rola w budowaniu tożsamości narodowej” – Warszawa, 25 października 2022 (zgłoszenia do 31 sierpnia 2022)
-
Maciej Żuczkowski: Rzeź Woli
Od początku okupacji Warszawa była uznawana przez Niemców za centrum polskiego oporu. Generalny Gubernator Hans Frank w grudniu 1943 r. zapisał w swoim dzienniku „Mamy w tym kraju jeden punkt, z którego pochodzi wszystko zło: to Warszawa. Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostaje ogniskiem zamętu, punktem z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju”. Miasto mimo, że formalnie zdegradowane przez Niemców do roli prowincjonalnego, pozostawało centrum polskiego życia. To tutaj funkcjonowały władze Polskiego Państwa Podziemnego oraz istniały prężnie działąjące struktury konspiracji wojskowej.
-
„Kulisy historii”, odc. 72: „Masoneria w Polsce” – 23 lipca 2022
Kim są wolnomularze, jaki cel im faktycznie przyświeca? Od kiedy są w Polsce? Gdzie została erygowana polska loża? Kto przynależał do wolnomularstwa w Polsce. Dlaczego pod koniec lat 30-tych zakazano istnienia lóż? Jaki był stosunek władz komunistycznych do masonerii? O legendach krążących na temat wolnomularstwa i masonerii opowie Tomasz Krok, gość Rafała Dudkiewicza.
-
Dr Robert Spałek: „Idą kołnierze…” czyli o udostępnianiu, rozpowszechnianiu i cenzurze muzyki rockowej w latach osiemdziesiątych
W latach osiemdziesiątych muzyka rockowa była masowo rozpowszechniana i dystrybuowana dwoma kanałami: oficjalnym, koncesjonowanym przez władzę, oraz kanałem autonomicznym wobec władz, definiowanym jako niezależny (undergroundowy, alternatywny). Choć określenia te są mało precyzyjne, to oddają istotę rzeczy.
-
Dr Tomasz Łabuszewski: Tajemnica aresztowania Witolda Pileckiego
Od kiedy W. Pilecki powrócił na należne mu miejsce polskiego bohatera narodowego sprawa kulis jego aresztowania budzi wśród badaczy duże zainteresowanie. Problem w tym, iż znalezienie odpowiedzi na pytanie: Kto zdradził?, wcale nie jest takie proste.
-
IPN przekazało kuratorom oświaty podręczniki do historii Polski w języku ukraińskim
-
IPN organem prowadzącym Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie