Nawigacja

Aktualności

Dyskusja o filmie poświęconym dowódcy Plutonu Głuchoniemych AK – Premiera 17 kwietnia 2024 na IPNtv

Niewielu wie, że w Powstaniu Warszawskim po stronie polskiej został sformowany pluton, w którym walczyli niesłyszący żołnierze. To  ewenement na skalę światową, który wywołał szok nawet u Niemców, gdy zdali sobie sprawę, kto jest po drugiej stronie barykady.

„…W sercu, w ogniu, w ciszy. Historia Edmunda Malinowskiego – dowódcy Plutonu Głuchoniemych AK” – to tytuł najnowszego filmu dokumentalnego wyprodukowanego przez Fundację Filmową CO SIE MOVIE. Obraz w reżyserii Bartłomieja Grzegorczyka opowiada o losach Edmunda Malinowskiego, dowódcy plutonu głuchoniemych w Powstaniu Warszawskim.

Głusi żołnierze aktywnie wspierali powstańców, angażując się w różnorodne zadania. Pomagali przy usuwaniu gruzów, prowadzili prace saperskie, sanitarne i zaopatrzeniowe. Pełnili służbę wartowniczą i działali w ścisłej kooperacji z osobami słyszącymi. Choć powstanie upadło, to nikt z członków tego pododdziału nie stracił życia.

Twórcy filmu odwiedzili miejsca związane z historią dowódcy, który prowadził pluton głuchoniemych. Liczni eksperci i członkowie rodziny Edmunda Malinowskiego przybliżyli ważne i ciekawe epizody z jego życia.

Film dostępny jest w wersji polskiej i angielskiej z tłumaczem języka migowego.

Producent: Fundacja Filmowa CO SIE MOVIE,

scenariusz i reżyseria: Bartłomiej Grzegorczyk

czas trwania: 53 min.

Oddział IPN w Warszawie jest patronem filmu.

W środę 13 marca 2024 r. w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN odbyl się pokaz dokumentu i dyskusja z jego twórcą Bartłomiejem Grzegorczykiem,  Adamem Hlebowiczem (IPN) oraz świadkiem historii, bratankiem Edmunda Malinowskiego – Mieczysławem Malinowskim (ur. w 1936 r., jako dziecko przeżył niemiecką okupację w Warszawie). Spotkanie poprowadził dr hab. Patryk Pleskot.(naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie).

Wśród licznych uczestników wydarzenia była młodzież niesłysząca i uczniowie warszawskich szkół integracyjnych wraz z opiekunami. Wszystkich gości przywitał dr Tomasz Łabuszewski, dyrektor Oddziału IPN w Warszawie, organizatora spotkania.

Zachęcamy do obejrzenia rozmowy na kanale IPNtv. Premiera odbędzie się w środę 17 kwietnia 2024 r. o godz. 17.30.

 

 

do góry