Nawigacja

Aktualności

Seminarium dla nauczycieli „Wojenne i powojenne losy żołnierzy walczących o Monte Cassino" – Warszawa, 12 kwietnia 2024

W piątek 12 kwietnia 2024 r. w Izbie Pamięci Strzelecka 8 (Warszawa, ul. Strzelecka 8) odbyło się seminarium dla nauczycieli przygotowane przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie pt. „Wojenne i powojenne losy żołnierzy walczących o Monte Cassino".

Spotkanie rozpoczęło się wykładem dr Anety Hoffman z  Fundacji „Znaki Pamięci” pt. „Na rozdrożach historii”.

Prelegentka przybliżyła różne drogi przyszłych żołnierzy, którzy trafili do 2 Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. Władysława Andersa, wyjaśni kim byli bohaterowie spod Monte Cassino i dalszych walk we Włoszech. Opowiedziała też o powojennych losach weteranów 2 Korpusu – na emigracji, w powojennej Polsce oraz tych, którzy zaryzykowali powrót na swe rodzinne Kresy wcielone po 1945 r. do ZSRS. To wszystko w roku ważnej 80 rocznicy bitwy o Monte Cassino i dalszych zmagań Korpusu w kampanii włoskiej.

Nastepnie dr Anna Maria Adamus z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie przeprowadziła warsztaty w oparciu o autorskie materiały edukacyjne pt. „Wojenne i powojenne losy żołnierzy walczących o Monte Cassino" .

Przedstawiła ideę materiałów, ich koncepcję i format. W części praktycznej pokazała możliwości ich wykorzystania w bieżącej pracy w szkole.

Materiał poświęcony został wojennym i powojennym kolejom losów żołnierzy II Korpusu Polskiego – bohaterskiej formacji zwanej także popularnie Armią Andersa. Najbardziej spektakularnym sukcesem II Korpusu Polskiego było zdobycie 18 maja 1944 r. niemieckiej twierdzy na Monte Cassino. Zwycięska bitwa o Monte Cassino po dziś dzień stanowi symbole – męstwa i chwały Oręża Polskiego.

Na zakończenie Edyta Gula, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie zaprazentowała ofertę edukacyjną IPN związaną z 80. rocznicą bitwy o Monte Cassino.

do góry