Nawigacja

Aktualności

76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Przedstawiciele Oddziału IPN w Warszawie oddają hołd powstańcom – Warszawa, 31 lipca – 5 sierpnia 2020

W przededniu 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przedstawiciele Oddziału IPN w Warszawie oddali hołd powstańcom składając pod pomnikiem Żołnierzy AK Obwód Żywiciel w Parku im. Żołnierzy „Żywiciela” przy ul. Ks. J. Popiełuszki.

Natomiast w sobotę 1 sierpnia Marcin Łaszczyński złożył wieńce od Instytutu pod pomnikiem Batalionu „Baszta” w Parku im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera przy ul. Puławskiej oraz przy Obelisku Pamięci Żołnierzy AK powstańców Mokotowa przy ul. Dworkowej.

Pomnik, w formie obelisku, powstał w 1984 r. na skarpie wiślanej powyżej stawu Morskie Oko. Upamiętnia on pomordowanych w tym miejscu blisko 140 powstańców, którzy już po kapitulacji Mokotowa 27 września 1944 r. zostali pochwyceni przez Niemców przy wyjściu z kanałów i rozstrzelani.

Przedstawiciele warszawskiego Oddziału IPN przeszli także w marszu upamiętniającym rzeź Woli. To jedno z najtragiczniejszych wydarzeń związanych z Powstaniem Warszawskim. 5 i 6 sierpnia 1944 niemieckie oddziały grupy uderzeniowej Heinza Reinefartha, w tym kryminalistów dowodzonych przez Oskara Dirlewangera wymordowały na Woli ok 50 tys. mieszkańców Warszawy. Dowódcy SS potraktowali dosłownie rozkaz Hitlera: „Każdego mieszkańca należy zabić.. Warszawa ma być zrównana z ziemią... ". Więc strzelano do żołnierzy i cywilów. Żaden z katów Warszawy nie odpowiedział za te zbrodnie.

do góry