Nawigacja

Aktualności

Msza św. w intencji osób zamordowanych i zadręczonych przez NKWD i UB w katowniach praskich w latach 1944-1954 – Warszawa, 14 września 2020

14 września 2020 r. przypada 76.  rocznica wkroczenia na Pragę wojsk sowieckich i ludowego Wojska Polskiego. Od tego dnia, gdy po drugiej stronie Wisły rozgrywał się dramat Powstania, tu na Pradze NKWD przy współudziale UB rozpoczęło planową eksterminację polskich patriotów. Od wielu lat  staramy się, aby ten dzień, podobnie jak 1 sierpnia, stał się trwałym symbolem niekończącej się walki w imię hasła „BÓG, HONOR, OJCZYZNA”. Dlatego Oddział IPN w Warszawie także i w tym roku zorganizował uroczystości poświęcone „Pamięci ofiar zamordowanych i zadręczonych przez NKWD i UB w katowniach praskich w latach 1944-1956”.

14 września 2020 r. (poniedziałek) o godz. 18.00 odbyła się uroczysta msza święta w intencji osób zamordowanych i zadręczonych przez NKWD i UB w katowniach praskich w latach 1944-1954 w Bazylice Katedralnej św. Floriana i św. Michała Archanioła, przy ul. Floriańskiej 3 w Warszawie.

Po mszy Marcin Łaszczyński z warszawskiego Oddziału IPN wraz z przedstawicielami Towarzystwa Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą więzionych i represjonowanych przez NKWD, znajdującą się na budynku dawnej siedziby Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Warszawie przy ul. Sierakowskiego 7.

do góry