Nawigacja

Aktualności

480 lat temu papież Paweł III zatwierdził na piśmie pierwszą wersję reguły Towarzystwa Jezusowego, co otworzyło drogę do dalszego rozwoju tego zakonu. W związku z tym polecamy najnowszą publikację dr. Bartłomieja Noszczaka z warszawskiego Oddziału IPN „Za klasztorną furtą. Migawki z życia i działalności jezuitów w Warszawie (1945–1956)”.

  • SJ-okladka_promocja

27 września 1540 r., a więc równo 480 lat temu, papież Paweł III zatwierdził na piśmie pierwszą wersję reguły Towarzystwa Jezusowego, co otworzyło drogę do dalszego rozwoju tego zakonu. Historia jezuitów wypełniła już rzędy bibliotecznych półek. Ale o przeszłości duchowych synów św. Ignacego Loyoli w komunistycznej Polsce nadal wiadomo niewiele.

Doskonałą okazję do poznania tego aspektu dziejów zakonu stwarza wydana w IPN najnowsza monografia dr. Bartłomieja Noszczaka „Za klasztorną furtą. Migawki z życia i działalności jezuitów w Warszawie (1945–1956)”. Nie tylko zagląda ona za kulisy – m.in. do „ukrytych dla świata” zakonnych miejsc i instytucji, lecz także obrazuje aspekty życia i działalności jezuitów. Przybliżając ich „sekrety”, opowiada również o stalinowskiej Polsce, w której pełnili oni swoją misję, narażeni na represje ze strony komunistycznego państwa. Co się zatem kryło za klasztorną furtą? Czy utarte schematy myślenia o jezuitach odpowiadają rzeczywistości? Odpowiadając na te i inne pytania dr Noszczak przekonuje, że fakty potrafią być znacznie ciekawsze od najbardziej nawet wydumanych legend.

do góry