Nawigacja

Aktualności

Gra miejska i wystawa plenerowa „Oni byli pierwsi” – Kozienice, 10 października 2020

W sobotnie popołudnie 10 października 2020 r. w Kozienicach odbyła się gra miejska „Oni byli pierwsi”.  Jej celem było przybliżenie historii Legionów Polskich w tym mieście. W latach 1915 – 1916 stacjonowała tu Komenda Grupy Legionów Polskich pod komendą płk. Zygmunta Zielińskiego będąca zapleczem logistycznym Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego.

Gra powstała z inspiracji zespołu pracowników kozienickiej Biblioteki Powiatowej pod kierunkiem dyrektor Elżbiety Stąpor, Sylwii Kuczyńskiej i Agnieszki Dziuby. Scenariusz przygotowała firma Gut – Boock z Wrocławia.  

Zadaniem jej uczestników było dostanie się do Legionów poprzez przejście wszystkich etapów: od punktu werbunkowego, komisję lekarską, rozmowę i wpis w kancelarii po krótkie szkolenie z musztry. Autentyczności dodawał fakt, że wszystkie punkty osadzali członkowie grupy rekonstrukcyjnej w mundurach i w oporządzeniu z epoki.

Wcześniej Piotr Jaźwiński z warszawskiego Oddziału IPN, współautor przygotowywanej do druku broszury poświęconej  Komendzie Grupy Legionów w Kozienicach, wygłosił krótką prelekcję.

Tego dnia w Kozienicach można było także obejrzeć wystawę plenerową pt. ,,Oni byli pierwsi” zorganizowaną przez Muzeum Regionalne w Kozienicach. Ekspozycja autorstwa Ewy Jaźwińskiej i Krzysztofa Zająca pokazuje legionistów w Kozienicach (cz. I) i udział mieszkańców powiatu kozienickiego w wojnie 1920 r. (cz. II).

Na zakończenie biorący udział w grze miejskiej otrzymali nagrody ufundowane m.in. przez Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie, który sprawował honorowy patronat nad wydarzeniem.

 

 

do góry