Nawigacja

Aktualności

„Kryptonim »Start«. Ekspozytura Urzędu Śledczego Miasta st. Warszawy” – wykład online w ramach cyklu spotkań na Strzeleckiej 8 pt. „Warszawskie wędrówki z historią” – Warszawa, 20 października 2020 (Transmisja na facebooku Strzelecka 8 i IPNtv)

Kolejny wykład w ramach cyklu: Warszawskie wędrówki z historią w Izbie Pamięci IPN Strzelecka 8 był poświęcony Ekspozyturze Urzędu Śledczego Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa w Warszawie o kryptonimie „Start”. Wygłosił go dr Robert Spałek z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie.

„Start” była to stołeczna struktura wywiadowczo-likwidacyjna. Kierownictwo i skład ekspozytury utworzyli ludzie o skrajnie różnych poglądach i afiliacjach środowiskowo-organizacyjnych (od endeków po kryptokomunistów). Zgodnie z fałszywymi powojennymi interpretacjami pracowników i współpracowników „Startu" oskarżono o mordowanie partyzantów i działaczy PPR-AL lub o oddawanie ich w ręce Gestapo. Zasadniczym celem powstania i działania „Startu” była walka z przestępczością kryminalną w stolicy i przygotowanie sprawnej prewencji policji – legitymizowanej przez Polskie Państwo Podziemne – na okres powojenny. Być może też chodziło o powołanie odrębnej ekspozytury wywiadu i bezpieczeństwa wewnętrznego przeznaczonej do wykonywania zadań specjalnych, a dotyczących m.in. rozpracowywania i reagowania na wykroczenia i przestępstwa członków elit politycznych.

Strzelecka 8 – Izba Pamięci (IPN)

20 października 2020 (wtorek), godz. 17.00

Wykład odbył się bez udziału publiczności.

Transmisja online prezentowana na facebooku Strzelecka 8 i IPNtv.

Retransmisja:

 

 

***

Cykl „Warszawskie wędrówki z historią” organizowany jest przez Oddział IPN w Warszawie w Izbie Pamięci przy ul. Strzeleckiej 8. Spotkania odbywać się będą raz w miesiącu – zawsze w trzeci wtorek miesiąca.

Kolejne spotkania w 2020 r.:

  • 17 listopada – Struktury warszawskie Polskiej Partii Socjalistycznej – Wolność Równość Niepodległość – Maciej Żuczkowski (IPN Warszawa)
  • 15 grudnia – Kryptonim „Żegota” – dr Tomasz Roguski (IPN Warszawa)

 

 

 

do góry