Nawigacja

Aktualności

„W służbie Niepodległej. Działalność ziemian na rzecz państwa i społeczeństwa w dwudziestoleciu międzywojennym” – zapraszamy do udziału w konkursie

Konkurs ma charakter otwarty i jest skierowany jest do uczniów szkół podstawowych (klas VI – VIII) i uczniów szkół ponadpodstawowych uczęszczających do placówki edukacyjnej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Na zgłoszenia czekamy do 15 lutego 2021 roku.

  • PLAKAT_popr5

Ziemiański projekt edukacyjny to wspólna inicjatywa IPN, Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego Oddział Kraków, Fundacji im. Zofii i Jana Włodków w Krakowie oraz Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. W konferencji inauguracyjnej wzięli udział prof. Marian Wolski (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie), prof. Jerzy Gapys (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach) i prof. Mariusz Wołos (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie), a poprowadził ją dr Marcin Chorązki (IPN Kraków), koordynator ogólnopolski projektu.

Zadaniem uczestników projektu jest wykonie pracy pisemnej lub multimedialnej, przedstawiającej działalność ziemiaństwa na rzecz państwa i społeczeństwa w okresie 20-lecia międzywojennego. Chodzi o działalność charytatywną, organizacyjną, gospodarczą i edukacyjną w lokalnym środowisku wiejskim, a także służbę w dyplomacji, administracji państwowej czy strukturach samorządu.

Oceniana będzie kreatywność, zgodność faktów historycznych oraz samodzielna analiza materiałów. Elementem niezbędnym jest oparcie pracy konkursowej na źródłach historycznych.

Zwycięzcy przyjadą do Krakowa na sesję naukowo-edukacyjną, połączoną z ogólnopolskim finałem konkursu, która planowana jest na przełom maja i czerwca 2021 r.

 

 

 

do góry