Nawigacja

Aktualności

Uroczystość przed Willą Jasny Dom – Warszawa, 26 lutego 2021

Z uwagi na pandemię w tym roku uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych  przed Willą Jasny Dom (ul. Świerszcza 2) miały charakter symboliczny.

W piątek 26 lutego 2021 r. odbyła się ceremonia złożenia kwiatów przed pamiątkową tablicą upamiętniającą ofiary więzione i torturowane w piwnicach kamienicy przy ul. Świerszcza 2. W uroczystości wzięli udział m.in. prezes Fundacji Willa Jasny Dom Marlena Piekarska-Olszówka,  Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

W imieniu Instytutu Pamięci Narodowej wiązankę złożył Marcin Łaszczyński z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie.

 

Kamienica położona w Warszawie przy ul. Świerszcza 2, w okresie od lutego do października 1945 roku była siedzibą Głównego Zarządu Informacji Wojska Polskiego.

W jej piwnicach urządzono cele więzienne, a na wyższych kondygnacjach znajdowały się pokoje przesłuchań i biura. Według historyków Instytutu Pamięci Narodowej w okresie istnienia aresztu przeszło przez budynek ponad tysiąc kobiet i mężczyzn, w tym żołnierzy Armii Krajowej.

Potwierdzeniem ponurej przeszłości piwnic są zachowane do dziś wyryte na ceglanych ścianach napisy, kalendarze kreskowe oraz drzwi z wyciętymi charakterystycznymi judaszami. Największą grozę budzą błagalne napisy: „Jezu wyratuj” i wyryty nad nim znak krzyża oraz „Matko Boża Opiekunko Nasza Wyratuj”, świadczące o nieludzkich warunkach i bestialskim traktowaniu więźniów przez ludową policję polityczną. Mimo iż, mury nieustannie „krzyczą”, wciąż niewiele osób ma świadomość dramatu, jaki rozgrywał się w piwnicach Willi Jasny Dom.

By przeciwdziałać obojętności w styczniu 2013 roku została założona Fundacja „WILLA JASNY DOM”. Jest ona organizacją pozarządową, powołaną i prowadzoną by działać na rzecz kultury i krzewienia świadomości historycznej. Podstawowym jej celem jest upamiętnienie i ochrona miejsca pamięci narodowej, jakim bez wątpienia jest budynek położony przy ul. Świerszcza 2 w Warszawie.

Fundacja Willa Jasny Dom

 

do góry